Brýle už jsou nějakou dobu v kurzu. Jaké jsou nejaktuálnější trendy – klasické tlusté obroučky, nebo naopak tenké? A jaký tvar?

To je pravda, s brýlemi se opravdu roztrhl pytel. Za mě jsou nejzajímavější kulatější tvary, s tenkými obroučkami a stranicemi, které jsou vyrobené z kvalitního materiálu a mají nějaký zajímavý, minimalistický detail. Jsem raději pro tlumené a zemité barvy, které se dají mnohem lépe kombinovat s každodenním outfitem.

Dříve byly brýle terčem posměšku. Dnes je nosí jako módní doplněk i lidé, kteří je nepotřebují. Čím je to podle vás způsobené?

Za poslední dobu se u nás v ČR hodně vyvinul trh a lidé mají mnohem více možností z čeho vybírat. Je tu spoustu menších a kvalitních optik, které nabízejí atraktivní zahraniční značky, které se předhánějí, kdo přijde s lepší kolekcí a navíc třeba zrovna jedna z nejpopulárnějších značek RayBan má od loňského roku hodně silnou kolekci slunečních i dioptrických brýlí, které v tom krámě prostě nemůžete nechat. Nebo bych také ráda zmínila mojí oblíbenou španělskou značku Etnia, která dělá hodně originální, specifické tvary inspirované například umělcem Barquiatim. A Koncept Story showroom, který nabízí ručně vyráběné brýle české značky. Stal se z toho prostě trend a to je jedině dobře, protože pro mě jsou brýle nutným doplňkem pro každý den!

Dlouhou dobu jsem se čočkám vyhýbala, protože jsem je někdy v 15ti zkusila kvůli basketballu a absolutně mi nevyhovovaly a až zhruba před třemi lety jsem se do toho pustila znovu, zkusila jinou značku a sedly mi.

Sama upřednostňujete brýle před kontaktními čočkami – proč? (Ačkoli musím dodat, že i já radši nosím brýle, a to zejména kvůli neobratnosti při nasazování čoček.)

Dlouhou dobu jsem se čočkám vyhýbala, protože jsem je někdy v 15ti zkusila kvůli basketballu a absolutně mi nevyhovovaly a až zhruba před třemi lety jsem se do toho pustila znovu, zkusila jinou značku a sedly mi. Mám ráda výraznější make-up na party a na focení a k tomu prostě mnohem lépe vypadají čočky. Ale přes den raději nosím brýle. Můj přítel je má rád, můj obličej taky, který je pro brýle jak dělaný a okolí mi je celkem dost často chválí a reagují na ně pozitivně.

Podle čeho by si měl člověk vybírat brýle, aby správně seděly k jeho tvaru obličeje, odstínu pleti a podobně?

U výběru brýlí jde hlavně o tvar obličeje. Pokud má člověk kulatý obličej, měl by volit spíš hranatější a tvary a obličeji s ostřejšími rysy sluší kulaté obroučky (to je třeba můj případ). A co také hodně vnímám na lidech je tloušťka obrouček. Těžké a silné obroučky v černé barvě nebo nějaké tmavší, akorát obličej tak nějak divně pohltí a nevyniknou tak vůbec rysy, hlavně tedy u žen.

Někteří lidé nedají dopustit na samozatmavovací skla. Jak je hodnotíte z hlediska lifestylu? Jste pro, nebo je lepší, aby měl člověk jedny čiré a jedny tmavé dioptrické brýle?

Samozatmavovací skla jsou pro mě něco jako silonky v otevřených lodičkách. A naštěstí jsem na to už dlouho ve  svém okolí nenarazila. Za to silonky vidím denně. Všichni moji přátelé většinou střídají dioptrické brýle se slunečními v kombinaci s kontaktními čočkami, včetně mně.

Myslím, že na počtu brýlí zas tolik nezáleží, pokud nejste uplně brýlový maniak. Podle mě spíš stačí mít dvoje stylové, které dají využít na každou příležitost. Jedny černý a jedny trochu výraznější a výstřednější na střídačku.

Kolik brýlí vlastníte – a kolik si myslíte, že by jich měla mít k dispozici trendy mladá žena?

Mě se sbírka brýlí za poslední dobu celkem rozrostla a začala jsem si na nich ještě víc ujíždět. Mám dvoje dioptrické RayBanky z Optic Labu a Fendi a miluju sluneční brýle Komono, kterých mám asi 6 druhů + další troje sluneční RayBan. A ještě určitě určitě přibydou další.  Myslím ale, že na počtu zas tolik nezáleží, pokud nejste uplně brýlový maniak. Podle mě spíš stačí mít dvoje stylové, které dají využít na každou příležitost. Jedny černý a jedny trochu výraznější a výstřednější na střídačku.

Brýle mohou být plastové, kovové, ale i dřevěné. Který materiál je aktuálně v kurzu a se kterým máte nejlepší zkušenost co do komfortu?

Hlavně ať je vše odlehčené, včetně skel. Pokud je totiž máte na sobě celý den, záleží hodně na tom jak moc jsou těžké, aby vás pak kvůli nim nebolela hlava. Každopádně mojí oblíbenou kombinací jsou plastové obruby a úzké kovové stranice.