Brýle patří k vaší herecké i osobní image. Kdy jste je začala nosit a z jakého důvodu?

Brýle jsem začala nosit krátce po narození syna. I když mám poměrně málo dioptrií, cítila jsem potřebu mít ho stále na očích, ale nějakému tomu odřenému kolenu jsem tu a tam stejně nezabránila. Brýle také pravidelně užívám při řízení auta, a pokud jdu do divadla nebo do kina jako divák.

Vnímáte brýle i jako módní doplněk?

Rozhodně ano, brýle jsou pro mne šperk. Navíc jsem přesvědčená o tom, že brýle je potřeba vnímat jako nedílnou součást naší osobnosti. Zkuste si třeba představit takovou Naďu Urbánkovou nebo doktora Štrosmajera bez brýlí. To je téměř nemožné.

Kontaktní čočky nosím převážně, když sportuji a brýle nejsou vhodné. Kvůli roli jsem několikrát musela mít barevné kontaktní čočky. Tyto dokonalé proměny kvůli roli miluji.

Kdy nosíte kontaktní čočky? Jen kvůli roli, nebo je ráda nosíte také v soukromí? Jaká je vaše zkušenost s nimi?

Kontaktní čočky nosím převážně, když sportuji a brýle nejsou vhodné. Kvůli roli jsem několikrát musela mít barevné kontaktní čočky. Tyto dokonalé proměny kvůli roli miluji.

Již několik let spolupracujete s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Nápad pomáhat dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením si mě získal již od samého počátku, proto jsem moc ráda, že jsem se do něj mohla minulý rok aktivně zapojit i jako patronka projektu Křišťál pro Světlušku.

Co vás na tomto projektu zaujalo?

Díky tomuto projektu a oslovení dam ze Světlušky jsem měla možnost navštívit dílnu, kde nevidomí vyrábějí vánoční ozdoby, pletou košíky, masírují... Všichni mají můj velký obdiv! Před Vánoci jsme společně prožili krásné odpoledne, kdy jsme vánočními ozdobami zkrášlili stromeček na Václavském náměstí. Byl to pro mne jeden z nejkrásnějších adventů...

Zapojíte se do některé z akcí Světlušky i letos?

Ano. Moc si považuji pozvání být hostem v call-centru při benefičním koncertu Světlo pro Světlušku, který se uskuteční v sobotu 22. října od 22:50 hod. v Pražské křižovatce a v přímém přenosu ho bude vysílat ČT1 a Radiožurnál. Akci podporuje i můj manžel, Petr Malásek, který je dlouholetým autorem hudebních aranží pro tento koncert.

Při častém používání těchto digitálních přístrojů hrozí našim očím různé zdravotní potíže. Nejde přitom o žádné maličkosti. Mohou to být třeba zarudlé a podrážděné oči, bolesti hlavy, rozostřené vidění nebo dokonce problémy se spánkem.

Nově jste se také stala patronkou kampaně Chraňte své oči, která si klade za cíl upozornit na každodenní rizika pro náš zrak. Co vás vedlo k tomu tuto akci zaštítit?

Díky kampani jsem se začala víc zajímat o problematiku tzv. modrého světla, které vyzařují třeba chytré mobily, tablety nebo obrazovky počítačů. Při častém používání těchto digitálních přístrojů hrozí našim očím různé zdravotní potíže. Nejde přitom o žádné maličkosti. Mohou to být třeba zarudlé a podrážděné oči, bolesti hlavy, rozostřené vidění nebo dokonce problémy se spánkem. Ráda bych, aby se tyto informace dostaly i k široké veřejnosti, a každý se tak mohl rozhodnout jak chránit svůj zrak.

Hodně podceňovanou problematikou je také ochrana našich očí před negativním vlivem UV záření.

Ano, i té se v kampani Chraňte své oči věnujeme. UV záření je pro náš zrak velkým rizikem. Dnes je už samozřejmostí, že když se opalujete na sluníčku, namažete se opalovacím krémem, ne každý si ale uvědomuje, že stejně musíme před sluncem chránit i naše oči. Od odborníků jsem se dozvěděla, že se vystavujeme riziku očních poruch a vad, jako je předčasné stárnutí očí, šedý zákal nebo bolestivé podráždění rohovky.

Existuje vůbec nějaký účinný způsob, jak můžeme naše oči před těmito hrozbami chránit?

Naštěstí ano. Kvalitní brýlové čočky mají dnes na sobě speciální povrchové úpravy, které dokáží pronikání modrého světla nebo UV záření spolehlivě zabránit. Pokud navštívíte svého optika, určitě vám poradí s výběrem těch nejvhodnějších brýlových čoček pro ochranu zraku. A na závěr jen jediné – chraňte své zdraví, chraňte své oči, ať vidíte samé hezké věci a milé lidi.