Co pro vás, při vašem pracovním vytížení, znamená slovní spojení work life balance?

Work life balance je ideál, kterému se i já stále snažím přiblížit, a myslím, že už se mi to velmi daří... (směje se). Tedy rovnováha mezi osobním a pracovním životem. Já mám svou práci nesmírně ráda, naplňuje mě. A proto se mi už párkrát stalo, že jsem sklouzla do stavu, kdy jsem svou prací opravdu žila a neměla čas a energii na nic jiného. Jenže pak jsem zjistila, že ač se radujete z pracovních úspěchů a daří se vám, práce samotná vás šťastnou/šťastným neudělá. Alespoň já to tak mám. Najednou jsem neměla čas na svoje koníčky, na to jít s kamarádkou na kafe, čas na sebe, prostě na nic. Je to kolotoč, ze kterého se strašně těžko vyskakuje. A tak si člověk čas od času musí srovnat priority a ujasnit si, co je pro něj v životě nejdůležitější – a já už to dnes naštěstí vím. Práce zůstane vždycky jenom prací. A jak se říká – ve stáří můžete litovat spousty věcí, ale nikdy si neřeknete, že jste měli pracovat víc. Proto si svůj osobní život oba s Mírou mnohem víc hýčkáme a snažíme se užívat si co nejvíc volného času. A pak zjistíte, že spoustu věcí odmítnete a začnete dělat opravdu jenom to, co za to stojí. Je to posun kupředu, ale člověk si na to musí přijít sám.

Svůj osobní život si oba s Mírou mnohem víc hýčkáme a snažíme se užívat si co nejvíc volného času.

Známe vás jako velkou sportovní nadšenkyni. Jakým způsobem se udržujete v kondici a který sport je váš nejoblíbenější?

V kondici se snažím udržovat cvičením a běháním v kombinaci se sezónními sporty. V zimě ráda lyžuju, v létě se třeba občas projedeme na kole... Teď jsem nově začala s jógou.

Zkoušíte ráda nové sporty, nebo jste věrná klasice?

Je super zkoušet stále nové věci. I když pak stejně zůstávám věrná své klasice, alespoň si rozšiřuju obzory a poznávám lépe svoje tělo. Teď mám za sebou právě první dvě lekce jógy a třeba se v tomto případě z experimentu stane moje nová „klasika“. Zatím mě to baví.

Snažím se jíst zdravě a hodně nad tím přemýšlím, ale miluju sladké - to si odepřít neumím a všeobecně si na jídle velmi ráda pochutnám.

Nejen dostatečná sportovní aktivita, ale také vyvážená strava je zásadní pro udržení krásné postavy. Z čeho se skládá váš jídelníček?

Někde jsem četla, že strava tvoří 70 % a pohyb jen 30 % toho, čemu říkáme zdravý životní styl. Netajím se tím, že se ve stravě zrovna dvakrát neomezuji. Snažím se jíst zdravě a hodně nad tím přemýšlím, ale miluju sladké - to si odepřít neumím a všeobecně si na jídle velmi ráda pochutnám. Stále si opakuju, že jíme, abychom žili, a nežijeme, abychom jedli, ale já vnímám jídlo jako zážitek a někdy si opravdu ráda dopřeju... O to víc se pak musím hýbat a dohánět to jinde.

Každá žena vyzkoušela alespoň jednu dietu, málokteré však fungují tak, jak bychom si představovaly. Máte tip na dietu, která nejlépe fungovala vám?

Bohužel nemám, a kdybyste se mě na tuhle otázku zeptala před mým mužem, začal by se hlasitě smát. Já totiž nedokážu držet diety. Většinou půl dne trpím a večer se nacpu, protože z toho mám nervy (směje se). Takže s dietami jsem vždy byla neúspěšná. Efektivnější je navyknout si jíst zdravě a pravidelně. Mnohem lépe se mi to dodržuje, když chodím pravidelně cvičit. Jakmile z toho vypadnu, je to začarovaný kruh. Když člověk necvičí, nedělá mu pak problém se ještě pořádně nadlábnout. Zatímco když jdu z fitka, jsme na sebe pyšná a jsem motivovaná. Nejdu a nedám si přece k obědu kachnu se zelím, když jsem ráno hodinu dřela. Jedno jde s druhým.

Když jdu z fitka, jsme na sebe pyšná a jsem motivovaná.

Vaříte ráda? Prozraďte nám oblíbený recept.

Vařím ráda, když na to mám čas. Ale žádný unikátní recept vám asi nedám. Vařím většinou jednoduše: těstoviny, maso s přílohou, teď v období grilování milujeme kukuřici na grilu s kapkou medu nebo se solí a taky grilovanou mozzarellu zabalenou v prosciuttu. Když chceme vynikajicí a jednoduchou večeři, zapečeme cherry rajčátka s bylinkami, česnekem a sýrem feta v troubě a je to delikatesa, na tom teď ujíždíme dost.

V létě mnoho lidí cestuje do zahraničí. Kam jste se letos podívala nebo podíváte vy?

Cestování miluju. Kdybych mohla, nejradši bych cestovala pořád, jenomže mně by se strašně brzy začalo stýskat po domově. Ale poznávání míst, lidí a kultur, to mě naplňuje. V loňském roce jsme s Mírou procestovali velký kus USA a byl to náš splněný sen. Letos jsme chtěli víc přírody a klidu, tak jsme vyrazili na Havajské ostrovy a byl to taky fantastický zážitek. Teď se chystáme na prodloužený víkend do Itálie na Lago di Garda, na podzim pak do Barcelony. Láká mě spousta míst... příští rok bych chtěla do Řecka na Santorini. Co se týče nějakých větších dálek a cílů, lákají mě Velikonoční ostrovy, Austrálie, chtěla bych navštívit i Rio de Janeiro. Na světě je nespočet krásných a pozoruhodných míst a můj „problém“ je, že to chci vidět všechno a asi nikdy v životě nebudu mít dost (směje se). Míra se mi vždycky směje, protože se dokážu každý rok nadchnout pro jinou zemi. A stačí, abyste mi pět minut vyprávěla o nějakém místě a já mám v tu chvíli sbalený kufr.

V kampani Ženské zdraví se věnujeme především problematice preventivních prohlídek, které české ženy zanedbávají. Jak jste na tom vy? Chodíte k lékaři pravidelně?

Musím říct, že mě natolik děsí, kolik nemocí je kolem nás, že se snažím tyhle věci opravdu nepodceňovat. Na preventivní prohlídky chodím pravidelně a snažím se v této uspěchané době na svoje tělo a hlavně svoje zdraví nezapomínat. 

Co si myslíte o očkování a jste sama očkovaná?

V dnešní době má člověk přísun tolika informací a různých pohledů a názorů na jednu věc, že vlastně pak ani neví, co si má myslet. Spousta lékařů vám očkování doporučí, jiní vám pak zase řeknou, že očkování v některých případech může napáchat víc škody než užitku. Je to tak i u zvířat – před nedávnem jsem řešila očkování pro svého pejska a i u něj jsem měla velké dilema. A co teprve u sebe. Když pominu klasická očkování, která podstupujete jako malé dítě, nebo očkování proti tuberkulóze, které nám „píchli“ v páté třídě, a nikdo se nás tehdy na názor neptal, jediné očkování, které mám „navíc“, je vakcína proti rakovině děložního čípku. Důkladně jsem to probrala se svou lékařkou a nakonec jsem se rozhodla ho podstoupit.