Herečka Ivana Jirešová, kterou známe například z televizního seriálu Ordinace v Růžové zahradě, se netají tím, že jí není lhostejné vlastní zdraví. S ohledem na její profesi, která je spojena s velkým vytížením, má mnoho receptů na boj se stresem. Jedním z koníčků, které s tím Ivaně výrazně pomáhají, je jóga, jíž se věnuje už více než dvanáct let. Při cvičení pociťuje příznivý vliv na zdraví, který je spojený především se ztrátou napětí, pramenícího ve strachu, nervozitě nebo přepracovanosti. Jóga jí pomáhá lépe se soustředit a dobít energii a přiznává, že bez ní by těžko zvládala mnohé náročné životní situace. „Jóga rozmělňuje a povoluje nepříjemné tlaky v těle, v hlavě a nakonec i v duši,“ říká Ivana o svém hlavním receptu na zdravý a spokojený život.

Jóga rozmělňuje a povoluje nepříjemné tlaky v těle, v hlavě a nakonec i v duši.

Vyčistit si hlavu

Kromě toho je pro ni důležitý odpočinek a ve volných chvílích se snaží dělat věci, které ji baví. „Pro mě jsou to úplně obyčejné věci jako procházky, běhání, vaření, žehlení, čtení a občas i zahradničení,“ říká o činnostech, u nichž relaxuje a dodává, že si při nich nejlépe vyčistí hlavu. Ivana Jirešová o sebe pečuje nejen po fyzické a duchovní stránce, ale pozornost věnuje i zdravému stravování. „Mezi mé zásady patří pravidelné pití čisté vody, vyhýbání se cukrům, bílé mouce, omezení masa a mléčných výrobků,“ shrnuje jednoduché principy, jimiž se řídí a dodává, že se obecně snaží jíst lehčí jídla, která jí tolik nezánáší organismus a cítí se po nich celkově lépe. 

Mezi mé zásady patří pravidelné pití čisté vody, vyhýbání se cukrům, bílé mouce, omezení masa a mléčných výrobků.

Detox

Čistotu organismu Ivana udržuje i méně tradičními způsoby. V rámci detoxikační kůry praktikuje už pátým rokem jednoduchou týdenní očistu, která spočívá v několikadenní hladovce, pití zázvorového čaje, štáv a proplachování střev. „Nemám žádné potvrzení, že tohle je to pravé pro každého, každopádně já se po této kůře cítím dobře a jsem celoročně zdravá,“ říká. A pokud ji nějaká choroba výjimečně skolí, může za to přepracovanost.

Vyrovnat se mužům

V souvislosti s dnešní hektickou dobou podle Ivany ženy trpí hlavně tím, že je na ně nakládáno stále více práce a povinností. „Pracujeme mnohdy stejně intenzivně jako muži, ale doma nás čeká ještě druhá směna,“ prohlašuje k postavení žen a s ohledem na jejich zdravotní stav dodává: „Za většinu problémů nás žen může nevyřčená nespokojenost nebo dokonce bolest, kterou si mnohdy ani nechceme přiznat.“ Tyto problémy se podle Ivany dají vyřešit tak, že se ženy nemůžou smiřovat s vlastním údělem a nesmějí si zvykat na něco, v čem se necítí dobře.

Za většinu problémů nás žen může nevyřčená nespokojenost nebo dokonce bolest, kterou si mnohdy ani nechceme přiznat.

Psychosomatika

To úzce souvisí s psychosomatikou, o jejímž vlivu na lidské zdraví se v poslední době hodně mluví. Ivana uznává, že vliv myšlení, emocí a psychických pochodů na organismus existuje. „Myslím, že si nějaké procento zdravotních problémů přineseme do života po svých předcích a ten zbytek si vyvoláme svými skutky, myšlenkami nebo strachy,“ říká k této problematice a doplňuje: „Je důležité aby člověk směle bojoval se svými zlozvyky, návyky a způsobem myšlení. K tomu potřebuje pevnou vůli a neotřesitelnou trpělivost. A vzhledem k tomu, že přirozeností člověka je lenost, jedná se o dost náročný úkol.“