Kdy jste si poprvé uvědomila, co všechno se skrývá pod bojem s civilizační nemocí?

Poprvé jsem plně pochopila význam tohoto termínu asi ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, kolik lidí umírá důsledkem chorob z přejídání. To mi přijde absurdní. Nemoci z nadbytku a z tlaku, který na sebe sami vytváříme, abychom si ten nadbytek mohli dovolit - to jsou pro mě civilizační nemoci.

Co vás boj s nemocí naučil?

Faktem je, že díky nadbytku informací a nepřiměřenému tlaku, který na sebe lidé navzájem vyvíjejí, úzkost zažíváme velmi často a z mnoha důvodů. Paradoxně právě v "civilizovaných" oblastech, kde už dávno nemáme strach, jestli seženeme potravu a vodu.

Nevím, jestli zrovna já jsem se potýkala vyloženě s civilizačním onemocněním. Deprese a panické poruchy jsou tak často nazývány, ale určitě jsou staré jako lidstvo samo. Spíše se pravděpodobně vyskytují častěji. Jsou to úzkostné stavy. A faktem je, že díky nadbytku informací a nepřiměřenému tlaku, který na sebe lidé navzájem vyvíjejí, úzkost zažíváme velmi často a z mnoha důvodů. Paradoxně právě v "civilizovaných" oblastech, kde už dávno nemáme strach, jestli seženeme potravu a vodu. Ale evidentně je strach z toho, že ztrácíme kontrolu nad svými životy, že nezvládáme tolik informací vstřebat a dekódovat, daleko více stresující. Pocit permanentního sprintu s cílem v nedohlednu, strach ze sebedestrukce, která naší civilizaci hrozí, absence duchovních hodnot a sklony k rychlým a povrchním závěrům, to jsou podle mého faktory, které úzkostné stavy živí. Naučila jsem se, že nejlepší je návrat k selskému rozumu, ke svému vlastnímu  já, k základním morálním a duchovním hodnotám.

Měla jste někdy pocit, že si nevíte rady? Jak jste si poradila?

Ano. Velmi často. A poradila jsem si v tu chvíli tak, že jsem si nechala poradit od těch, kteří vědí jak poradit. Se zuby k zubaři, s chrapotem na otorinolaryngologii, s hlavou k psychologovi. A s duší k Bohu.

Asi se shodneme, že nejlepší cestou, jak bojovat proti onemocnění, je dodržovat zásady prevence. Přistupujte k prevenci zodpovědně?

Je dobré si jednou za čas sednout a sepsat si, kam by člověk měl zajít na preventivní prohlídku nebo vyšetření a rovnou tam zavolat.

Nejsem zrovna dokonalý vzor, ale rozhodně dělám pokroky. Je dobré si jednou za čas sednout a sepsat si, kam by člověk měl zajít na preventivní prohlídku nebo vyšetření a rovnou tam zavolat. A díky včasné prevenci budeme nejen zdraví, ale my i stát nesmírně ušetříme. Já byla u všeobecného lékaře na preventivní prohlídce po pár letech v lednu.

Co se Vám vybaví pod pojmem „duševní hygiena“? Jak relaxuje? Dokážete snadno vypnout?

Duševní hygienou rozumím právě ty okamžiky, kdy prostě hodím všechno za hlavu a "vypnu motor". Opravdu skvěle se mi to daří při jakémkoliv sportu, který miluju, a na  výletech do přírody. A taky být s rodinou a partnerem je obrovský relax.  A spánek! A taky tím pojmem rozumím schopnost upřímné sebereflexe.

Po třech letech od vašeho hudebního debutu Ukulala chystáte své druhé album, na němž s vámi spolupracuje například uznávaný český jazzový kontrabasista Jaromír Honzák. Jak se od Ukulala bude vaše nová deska lišit? Bude to opět alternativní folkrock, nebo jste se vydala i do jiných žánrů?

Bude se lišit zvukem, ubrali jsme akordeon a přidali piáno, objeví se i pozoun a smyčce. Také bude důraznější nejen zvukem, ale i obsahem. Písně opět aranžuje Josef Štěpánek a opět jsou moje, takže žánr zůstává krásně moderně alternativní.

Složila jste si hudbu sama, nebo písně vznikají společnou prací s muzikanty, s nimiž spolupracujete? Jste autorkou všech textů nového alba (jako tomu bylo až na jednu výjimku u předchozího alba), nebo máte textaře?

Hudbu i texty jsem opět složila a napsal sama a výsledná aranž je dílem především Josefa ve spolupráci s ostatními muzikanty ( Roman Vícha na bicí, Jan Steinsdörfer na klávesy) a se mnou. Opět jsem si ale jeden text "vypůjčila", tentokrát báseň od A. S. Puškina - Černý Šál.

Vaše písně jsou spíše melancholické. Dají se chápat i jako odraz toho, jak se vyrovnáváte s propady nálady a depresemi? Lze je brát jako jistý druh terapie?

Nikde jinde, než na koncertě mě neuvidíte tak "odhalenou".

Jsou zkrátka autobiografické. Nikde jinde, než na koncertě mě neuvidíte tak "odhalenou". Nová deska bude o něco veselejší, protože já jsem veselejší. A nepochybuji o tom, že jakákoliv umělecká tvorba je zároveň terapií.

Jako herečka působíte v Divadle na Fidlovačce a v Hudebním divadle Karlín. Jaká je aktuálně vaše nejoblíbenější role?

Na Fidlovačce mám dvě nejoblíbenější představení. Na Komorní scéně Tři holky jako květ, kde hraji s Eliškou Balzerovou a Maruškou Doležalovou. Nádherná irská hra. A na velké scéně Babička. Je alternativně, ale velmi poeticky a silně pojatá,  překrásná. Tam hraji Kněžnu. A tuhle sezónu mě na Fidlovačce čekají dvě premiéry. A v Karlíně hraji v Addams Family a to je zkrátka skvělý muzikál.