Základem prevence jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Jak k nim přistupujete vy? Chodíte k lékaři pravidelně, nebo až tehdy, kdy vás něco trápí?
 

Nikol: Obecně lékaře vyhledávám, až když mám pocit, že se něco děje. Ale zrovna na gynekologii chodím na pravidelné prohlídky, a ráda. Vždycky si s panem doktorem (a zároveň mým porodníkem) hezky popovídáme.


Jedna z vás se stala již maminkou; byla jste připravená na období před a po porodu? Jak jste snášela stav gravidity a šestinedělí?
 

Martina: Na to jsme nebyly připravené ani jedna, haha!

Nikol: Období před porodem bylo náročné. Byla obrovská vedra. Když jsem rodila, bylo venku 38 stupňů a vevnitř to nebylo o moc lepší. Jinak jsem těhotenství snášela velmi dobře. Šestinedělí bylo náročné, člověk si zvyká na úplně nový život. Dítěte i svůj. A zároveň si tělo zvyká na další změny. Ženy by po šestinedělí měly dostávat nějakou medaili za chrabrost.

Informovanost žen o otázkách ženského zdraví díky internetu roste, přesto je stále velké procento mladých dívek, které své intimní zdraví zanedbává; myslíte si, že důvodem je stud, nebo snad pohodlnost?
 

Martina: Nevím, co může být důvodem, ale určitě v tom bude hrát roli stud. Jako mladá jsem se asi taky styděla… Myslím, že mladé holky navštěvu gynekologa podceňují, což se nemusí ve starším věku vyplatit a může to vést až k neplodnosti. A to nemluvím o přenášení různých infekcí, neléčení zánětů, o srůstech. Já mám skvělou gynekoložku, se kterou si přátelsky popovídáme i během vyšetření.

Veronika: Já si myslím, že díky bohu je to rok od roku lepší a čím dál víc holek to nebere na lehkou váhu. Možná v tom může být obojí: jak stud, tak pohodlnost; ale myslím, že pokud mají 
maminky dceru, tak by prvotně informované měly být hlavně od nich. Naučit svoje dítě být v těchto věcech důsledné.

Nikol: Řekla bych, že obojí. Návštěva gynekologa je pro mnohé ženy celkem tabu a svoji roli rozhodně hraje i uspěchanost téhle doby.

Je o vás celkově známo, že v životě zastáváte otevřený a bezprostřední přístup k okolí. Jak je tomu s komunikací ohledně intimního zdraví mezi vámi třemi, bavíte se otevřeně o všem?
 

Martina: Samozřejmě. Mám pocit, že jak stárnem, tak už si nepovídáme o  chlapech, mejdanech, nákupech, ale tématem jsou spíš zdravotní problémy, haha. Nejen ty intimní, samozřejmě.

Veronika: Bohužel ano. Někdy jsme otevřené až moc, mám pocit! Ale je pravda, že jsem nikdy neměla problém se bavit o intimních věcech s  přáteli nebo rodinou. Ale chápu, když to někdo má jinak.