Zánět poševní sliznice způsobují mikroorganizmy z čeledi mycophyta. Častým původcem vaginální mykózy je kvasinka Candida albicans. Onemocnění se může projevovat různě – pálením a svěděním v intimních partiích (mnohdy velmi úporným), bílým výtokem, který v pokročilejším stádiu nemoci může být až hrudkovitý, a pálením či řezavou bolestí při močení.

Candida albicans je za normálních podmínek běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry, dojde-li však k jejímu narušení, vytvoří se prostředí vhodné pro přemnožení Candida albicans.

Styl oblékání

Candida albicans je za normálních podmínek běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry, dojde-li však k jejímu narušení, vytvoří se prostředí vhodné pro přemnožení Candida albicans. Z neškodného jednobuněčného organizmu se pak stává silně invazivní mnohobuněčná forma.„Častým rizikovým faktorem pro onemocnění poševní mykózou u zdravé ženy je styl oblékání,“ říká gynekoložka MUDr. Vladimíra Paseková a upozorňuje, že např. neprodyšné oblečení udržuje v intimních partiích vlhko a způsobuje zapaření, což je pro rozvoj mykózy ideální.

„Při prvních projevech je na místě bezodkladně zahájit léčbu. Ideální je mít antimykotikum doma a při potížích je použít co nejdříve.“

Příčiny vzniku mykózy

K narušení rovnováhy poševního prostředí a rozvoji infekce může dojít i během užívání kortikosteroidů, imunosupresiv a antibiotik. Nežádoucí účinek má hlavně vlhká zapářka ať už jakéhokoliv původu. Kandidóza se také často projevuje u žen s neléčenou cukrovkou nebo po dietní chybě (zvýšené konzumaci sladkého), neboť nadbytek cukru v našem těle podporuje rozvoj kvasinek. Příčinou mykózy ale může být i vyšší hladina ženských pohlavních hormonů, především u těhotných a žen užívajících hormonální antikoncepci. „Vznik mykózy v uvedených případech je velmi pravděpodobný,“ upozorňuje dr. Paseková a doporučuje: „Při prvních projevech je na místě bezodkladně zahájit léčbu. Ideální je mít antimykotikum doma a při potížích je použít co nejdříve.“

K léčbě jsou k dostání např. volně prodejné čípky, nebo kombinované balení vaginálních čípků a krému, který slouží k ošetření poševního okolí, popřípadě k léčbě partnera.

Léčba

K léčbě jsou k dostání např. volně prodejné čípky, nebo kombinované balení vaginálních čípků a krému, který slouží k ošetření poševního okolí, popřípadě k léčbě partnera. V některých případech je však vhodné navštívit gynekologa, zvláště, pokud si nejste jistá, zda se jedná o vaginální mykózu nebo je léčba volně prodejnými přípravky neúčinná. Je důležité upozornit také na fakt, že mykózou mohou onemocnět i muži, i když do dneška nepovažujeme mykózu za onemocnění přenášené pohlavním stykem. U nich se infekce projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, svěděním a pálením žaludu, problémy s močením. I u mužů je pak možné k rychlejší úlevě použít volně prodejné antimykotikum.

TIPY: Screening - spolehlivá prevence

Jedním z nejlepších způsobů, jak mít své zdraví pod kontrolou, je podstoupit screeningové vyšetření.

Především velmi vytížení lidé by měli věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví a minimálně jednou ročně se objednat na celkové vyšetření. Specializovaná centra provádějí komplexní screening na jednom místě, čímž šetří váš čas i peníze.

Včasné odhalení nemoci

Během jediného dne tak získáte přehled o stavu svého srdce, cév, kostí, očí a dalších důležitých orgánů. Screening dokáže odhalit případnou nemoc již v nejrannějším stádiu (na molekulární a buněčné úrovni), kdy se ještě neprojevují žádné příznaky. Pro zahájení účinné léčby je včasné odhalení nemoci stěžejní.