Víte, na základě čeho vznikají záněty intimních partií? A umíte s nimi zatočit? Faktem je, že například s  mykózou se alespoň jednou v životě setkala každá třetí žena. Možná právě proto, že podmínky pro její vznik nemusí být nijak speciální – jednat se může o nevhodnou hygienu, používání navoněných mýdel, ale například i agresivní jídelníček (věděli jste, že kořeněná jídla podporují vznik kvasinek v  pochvě?) nebo neobvyklý stres. Kvasinkám se dobře daří hlavně ve vlhkém prostředí, a nejenže je mykóza velmi nepříjemný, svědivý a pálivý jev, ale často ji doprovází i výtok, který může komplikovat každodenní život. Mezi další rozšířené druhy zánětů patří anaerobní vaginóza, laktobacilóza nebo trichomoniáza.

Jak se těchto potíží vyvarovat?

Jistě není potřeba zmiňovat, že pravidelná hygiena je důležitým a základním stavebním kamenem při boji proti zánětům. Dobrou zprávou je však to, že naše tělo má úžasnou schopnost samo se čistit, tudíž abnormálně časté mytí nemusí nutně znamenat lepší hygienu. Ba naopak! Přehnané mytí a péče o intimní partie zbavuje tělo přirozené mikroflóry. Výjimkou pak může být hygiena během menstruace, kdy je ženské tělo oslabené, a tedy náchylnější k infekcím. Jak již bylo zmíněno v úvodu, neměl by se brát na lehkou váhu ani druh mýdla. Běžné mýdlo je navoněné a obsahuje látky, které přirozenému vaginálnímu prostředí mohou škodit, proto je vhodné čas v drogerii nepodcenit a pořídit si mýdlo pro intimní hygienu.

Pozitivní  zprávou je však to, že naše tělo má úžasnou schopnost samo  se čistit.

Návštěva lékaře může vyřešit leccos, avšak při výše zmíněných potížích (anebo jejich prevenci), může pomoci výplach pochvy, který se provádí pomocí speciálních vaginálních roztoků. Není na tom nic složitého a  každá žena to zvládne doma sama. Tento výplach lze provádět také preventivně. Roztoky obsahují totiž protizánětlivé látky, které hubí škodlivé bakterie a  plísně, včetně těch, které způsobují mykózy. 

Názor odborníka

1  Mykotická infekce není sexuálně přenášenou infekcí, léčba partnera není indikována. Přenos infekce z muže na ženu je poměrně vzácný.

2  Vaginální mykóza se nedá rozeznat od běžného výtoku, většinou se to zjistí až tehdy, kdy léčba antimykotiky nezabrala.

3  U zmiňovaného infekčního onemocnění není potřeba dodržovat sexuální absenci, za předpokladu, že ani jeden z partnerů nemá bolesti.

 

Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.