I když Vladimír Vůjtek od mládí aktivně sportoval, nevyhnul se nemoci srdce a prodělal jeho operaci, tzv. ablaci, což je poměrně nová a zároveň úspěšná metoda léčby srdečních arytmií. Vladimír Vůjtek chválí odbornost a profesionální přístup lékařů, kteří operaci zvládli tak dobře, že již dva týdny po zákroku podepisoval smlouvu na trénování slovenského hokejového mužstva. „Po měsíci jsem už mohl dělat všechno jako dříve a do dnešního dne se ve svých činnostech nemusím nijak omezovat,“ komentuje rychlost zotavení i úspěšnost zákroku. A i když je role trenéra plná emocí a nervů, ve vykonávání funkce trenéra to Vladimíru Vůjtkovi nebránilo – od operace absolvoval již pět mistrovství světa a jedny olympijské hry bez jakýchkoliv srdečních problémů.

„Chodím pravidelně dvakrát týdně na dvě hodiny hrát s kamarády tenis, ale v mém věku už hraju jen debly.“

Hektické životní tempo

Na otázku, jak je možné, že ho postihla choroba srdce navzdory jeho celoživotním sportovním aktivitám, odpovídá, že srdečním příhody potkávají lidi bez ohledu na to, jestli jsou sportovci či nikoliv. Za jeden z jejich hlavních důvodů považuje hektické životní tempo a stres. I tak ale nic nenechává náhodě a udržuje se v kondici nejen prací na zahradě svého vesnického domu, ale i díky tenisu, který hraje především pro odreagování a zábavu: „Chodím pravidelně dvakrát týdně na dvě hodiny hrát s kamarády tenis, ale v mém věku už hraju jen debly.“

Konec trenérské kariéry, který Vladimír Vůjtek po letošním MS oznámil, už podle vlastních slov zvažoval několikrát.

Za vrcholy své kariéry považuje dvě výhry ruské ligy s Jaroslavlí a mistrovství světa 2012 v Helsinkách, kde se Slovenskem získal stříbrnou medaili. Jako zásadní tečku své práce ale chápe trénování českého týmu: „I když jsme nedosáhli na medaili, tak si tohoto trenérského a sportovního zakončení kariéry velice považuji.“ Konec trenérské kariéry, který Vladimír Vůjtek po letošním MS oznámil, už podle vlastních slov zvažoval několikrát. Prý ho vždycky přesvědčily nabídky, které se těžko odmítaly. Nyní ale s jistotou tvrdí, že jako trenér končí definitivně. To ale neznamená, že by s hokejem skončil úplně: „Mám nabídku a chci se angažovat v jiné roli právě ve svých domovských Vítkovicích, o mém začlenění momentálně jednáme s vedením klubu,“ komentuje novou fázi svého hokejového života.

Konec kariéry?

Poslední trenérskou příležitostí Vladimíra Vůjtka bylo letošní Mistrovství světa v Rusku. I přes relativní neúspěch, kdy český tým vypadl po vyrovnaném boji na penalty se Spojenými státy, vzpomíná na MS rád a hodnotí ho kladně. Podle něj bylo od počátku provázeno komplikacemi, protože se z něho už na samém začátku omluvilo přes dvacet hráčů. A to vyžadovalo specifickou strategii: „Vytipovali jsme si mladší obránce a nominovali jsme je na všechny turnaje v sezóně. Díky tomu získali mezinárodní zkušenosti, které pak dokázali prodat na MS a jsou velkým příslibem do budoucna.“ Takže se zřejmě na příštím mistrovství můžeme dočkat mnohých překvapení. Těžko se u nás sice v brzké době najde hráč formátu Jaromíra Jágra, ale talentovaní hokejisté zde vyrůstají: „Jen je třeba je hledat a dát jim prostor a prosazovat je jak v klubech, tak v reprezentačních výběrech do vedoucích rolí,“ nastiňuje Vůjtek plán, jak vytvářet nové sportovní hvězdy.