Můžete nám říct něco o nadačním fondu Pro srdce Hané - o co usiluje?

Nadační fond Pro srdce Hané byl založen v r. 1992 ve Fakultní nemocnici v Olomouci, tehdy jako nadace. Založili ji lékaři I. a III. interní kliniky, protože si uvědomili nedostatečně využité možnosti v prevenci, diagnostice a léčbě kardiovaskulárních onemocnění v olomouckém regionu. Cílem bylo vybudování kardiologického centra s katetrizační laboratoří a kardiochirurgickou klinikou. Tento cíl se podařilo v r. 2002 realizovat.

Jaké jsou vaše současné aktivity? Má další působení nadačního fondu smysl?

Rozhodně ano. Kardiologické centrum funguje velmi dobře a proto další úsilí věnujeme prevenci. Víme, že ani skvělá péče o pacienty s infarktem nebo už s pokročilou ischemickou chorobou srdeční nestačí, přestože současná léčba je v ČR na špičkové úrovni. Infarkt myokardu často přijde jako blesk z čistého nebe a může zanechat devastující následky: dušnost, únavu, sociální nejistotu, depresi, život ohrožující poruchy srdečního rytmu. Cílem pro práci našeho nadačního fondu se proto stala prevence. Jak primární - pro ty, kteří nemocní nejsou, tak sekundární - pro ty, kteří již nějakou formu kardiovaskulárního onemocnění prodělali. Proto jednou měsíčně pořádáme přednášky pro kardiaky, nabízíme preventivní prohlídky, konzultace, pořádáme akci „Zdravé srdce Hané“ a snažíme se zájem o vlastní zdraví probudit u stále více občanů. Naše aktivity rozhodně mají smysl.

Víme, že v současné době má většina jedinců v ČR možnosti kontrolovat svůj zdravotní stav tak, jak se o tom našim rodičům a prarodičům ani nesnilo.

O prevenci mluví všichni lékaři ve vašem oboru. Jak vy oslovujete případné pacienty?

Víme, že v současné době má většina jedinců v ČR možnosti kontrolovat svůj zdravotní stav tak, jak se o tom našim rodičům a prarodičům ani nesnilo. Lidé už vědí, že zdraví mají ve svých rukách především oni sami. Tím co jí, zda kouří, zda sportují, zda jsou dlouhodobě stresovaní. My se je snažíme podporovat, chceme, aby už v mladém věku znali hodnoty svého tlaku, svého cholesterolu, případně cukru v krvi. Ptáme se: „ Znáte svůj krevní tlak? Je mírně zvýšený? Pořiďte si digitální tonometr a několikrát během týdne se změřte. Tlakoměr vám sdělí i jaký máte tep, případně upozorní, že je nepravidelný. Je tlak po většinu měření vyšší než 130/85mmHg? Navštivte svého praktického lékaře a řekněte mu to!“  Samozřejmě komplikovanějším jedincům nabízíme pečlivé kardiologické vyšetření. Vysvětlujeme, že tak, jak si člověk běžně kontroluje teplotu, když mu není dobře, může si dnes za minimum peněz kontrolovat tepovou frekvenci, tlak krve, saturaci kyslíku, cukr v krvi a řadu dalších parametrů - to má jistě ale smysl zejména pro nemocné nebo sportovce.  

Mnoho občanů ČR má chytré telefony, ale jen malá část využívá jejich funkce ke kontrole svého zdraví. Přitom jedním kliknutím vám telefon spočítá, zda jste ten který den ušel doporučených 10 000 kroků/den i jakou tepovou frekvenci jste při tom měl, případně další parametry. Snažíme se propagovat i takové možnosti kontroly svého zdravotního stavu.

Většina potenciálních pacientů ohrožených kardiovaskulárními nemocemi nemá problém s poruchou srdečního rytmu ale s nadváhou, nedostatkem pohybu a kouřením. Co byste poradila těmto?

Víme, že celková životní prognóza jedince je dána především jeho fyzickou zdatností. Proto doporučujeme si udělat aspoň jednou za dva roky test na běhátku nebo na stacionárním kole. Dozvíte se, jak na tom fyzicky jste ve srovnání se svými vrstevníky. Odborník vám podle tabulek může spočítat i vaše kardiovaskulární riziko. A poradí, jak s pohybem začít nebo jak svou zdatnost vylepšit. Pro většinu z nás jakéhokoliv věku platí, že čím je naše fyzická zdatnost lepší, tím déle zůstaneme soběstačnými, v dobré náladě, bez cukrovky, bez osteoporózy a bez ohrožení kardiovaskulárními chorobami. Důležité je si připustit: ne lékař, ale každý z nás má své zdraví mít pod kontrolou! Rada na závěr: vaše riziko se výrazně sníží, pokud budete každý den do práce, do školy i na nákup chodit pěšky nebo jezdit na kole!