O civilizačních chorobách se mluví jako o nemocech z nadbytku – jdou ruku v ruce s rozvojem naší civilizace. Mnohé z vymožeností, které náš život na jedné straně usnadňují, nám ho z druhé strany zkracují či berou. V posledních padesáti letech dochází k poklesu výdeje naší energie, k omezení pohybu. Současně však zvyšujeme svůj energetický příjem v potravinách.

Na rozvoji civilizačních onemocnění se podílí životní styl, prodlužování délky života, kouření, nadměrná konzumace alkoholu či spotřeba soli, konzumace průmyslově vyráběných potravin, nekvalitní spánek, stres, znečištěné životní prostředí aj.

Mezi nejčastěji se vyskytující civilizační choroby patří cévní onemocnění, diabetes mellitus (cukrovka), poruchy příjmu potravin, nádory, alergie, astma, revmatická onemocnění kloubů, onemocnění ledvin, AIDS, předčasné porody a potraty aj.

Civilizačním chorobám se říká tiché zabijáky: jejich příznaky nebolí, často je podceňujeme, ale jejich následky bývají fatální. Jako příklad vysoce rizikového faktoru pro vznik cévní mozkové příhody a ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu můžeme jmenovat vysoký krevní tlak, hypertenzi. Vysoký krevní tlak má v České republice více než polovina mužů a více než třetina žen.

Pokud tedy chceme těmto chorobám předcházet a užívat si dlouhodobě zdravější život, musíme se zaměřit na to, co můžeme sami ovlivnit – na změnu našeho životního stylu.