Každoročně končí na jednotkách intenzivní péče i nemálo mladých, do té doby zdravých jedinců, včetně dětí, u kterých na ochranu očkováním myslí jen malá část rodičů. Hlavní pozornost odborných autorit se soustřeďuje na zvýšení ochrany u nejzranitelnějších skupin populace, tj. chronicky nemocných, těhotných žen, osob s nadváhou a starších 65 let.

Zvýšená nemocnost vede v chřipkové sezóně k významným ekonomickým ztrátám, i proto se všechny vyspělé země snaží dosáhnout co nejvyšší proočkovanosti rizikových skupin na úrovni alespoň 75 %.

Včasné očkování ušetří nejen prostonaný čas

Zvýšená nemocnost vede v chřipkové sezóně k významným ekonomickým ztrátám, i proto se všechny vyspělé země snaží dosáhnout co nejvyšší proočkovanosti rizikových skupin na úrovni alespoň 75 %. Proočkovanost má však v posledních letech paradoxně klesající trend, dokonce i u té části populace, která má nárok na očkování zdarma. V polovině evropských zemí využívá tuto možnost ochrany svého zdraví méně než třetina osob ohrožených těžkým průběhem chřipky. Podle Světové zdravotnické organizace v Evropě každoročně podlehne respiračním nákazám ve spojitosti s chřipkovou sezónou více než 44 tisíc osob. V loňském roce byly v ČR poprvé dostupné vakcíny chránící proti čtyřem nejčastěji cirkulujícím kmenům chřipkového viru v jedné dávce, letos jich bude pro české pacienty k dispozici ještě větší počet.

Primární chřipkové infekce oslabí organismus, sníží jeho obranyschopnost a následná superinfekce pneumokokovými bakteriemi způsobí těžký stav, jehož léčba nemusí být úspěšná.

Ruku v ruce s ochranou proti chřipce jde i prevence pneumokokových infekcí. Spojuje je možnost simultánního podání v jeden den, každou vakcínu je však nutné aplikovat do jiného ramena; velmi podobné jsou i nejvíc ohrožené skupiny populace a také plná úhrada, tedy bezplatné očkování osob od věku 65 let v ordinacích praktických lékařů.
 

Chřipka může ohrozit život

Pneumokoky jsou častou příčinou těžkých zápalů plic a mohou významně zkomplikovat zdravotní stav pacienta, jehož původní nemoc nebyla život ohrožující. Primární chřipkové infekce oslabí organismus, sníží jeho obranyschopnost a následná superinfekce pneumokokovými bakteriemi způsobí těžký stav, jehož léčba nemusí být úspěšná. O chřipkových vakcínách koluje mnoho nepravdivých mýtů. Včasné preventivní očkování zabrání vzniku nemoci – nebo alespoň zmírní její průběh. Tuto šanci má možnost využít každý z nás. Vždy je lepší nemoci zabránit než ji prodělat, u chřipky i pneumokoků to platí dvojnásob.