Výběr stomatologa

V ideálních podmínkách, tj. při dostatku kostní tkáně i sliznic, vysoké zkušenosti a umu lékaře, je šance, že se vhojí po operaci bezmála ve 100 % případů a i po deseti letech jich v ústech přetrvává přes 90 %. Realita běžného života je však jiná. Vinou nedostatečného vzdělání některých ošetřujících, špatnými podmínkami v dutině ústní (nedostatek tkání), celkovými onemocněními pacienta, nevhodným následným ošetřením, ale i kvůli nespolupráci pacienta je reálná doba průměrné trvanlivosti tohoto ošetření pod deset let, někde kolem osmi (liší se stát od státu). Nezbývá než popřát dobrou ruku při volbě ošetřujícího – zde se můžeme zaměřit jen na domácí péči.

Ochrana implantátu

Zubní implantát neodolává neskutečně agresivnímu prostředí dutiny ústní lépe než zub, ačkoli si mnoho lidí myslí pravý opak. Zuby, které nám příroda nadělila, jsou k čelistem uchyceny důmyslným systémem zvaným parodont, který pruží, odolává infekci a sám se obnovuje. Naopak zubní implantát je obklopen něčím, co spíše připomíná jizvu. Je tedy nanejvýš potřebné ho maximálně chránit. Klíčové je už přesné umístění jak do kosti, tak i do náhrady zubu, které provede lékař.

Jestliže vyviklat zub trvá paradontóze obvykle roky (a desetiletí), u implantátu může celý proces ztráty tkání trvat jen týdny či měsíce – a tak nemůžeme ztrácet čas.

Péče o implantát

Následovat musí každodenní velmi pečlivá hygiena, která jednoduše nejenomže náhradu i implantát „očistí“, ale i dokonale vyčistí. Na to nestačí jen zubní kartáček s pastou (ať už ruční, či elektrický), ale mezizubní prostory je třeba flossovat (očisťovat zubní nití) anebo mezizubním kartáčkem správné velikosti. Neuškodí některý z dezinfekčních roztoků či gelů, který vybere lékař. Nejdůležitější ale je, že jakmile se objeví krvácení, či dokonce zánět, je třeba rychle běžet k lékaři, neboť náš implantát se nedokáže bránit tak dobře jako zub. Jestliže vyviklat zub trvá paradontóze obvykle roky (a desetiletí), u implantátu může celý proces ztráty tkání trvat jen týdny či měsíce – a tak nemůžeme ztrácet čas.