Pokud budeme pravidelně zubní povlak ze zubů mechanicky odstraňovat, předejdeme tak onemocnění zubů a okolních tkání. Pokud není povlak kolem fixního aparátu pravidelně odstraňován, dochází ke vzniku zánětu dásní nebo k tzv. „odvápnění skloviny“ a vzniku zubního kazu. Zánět dásní se pak projeví jejich zduřením a krvácením. Nejčastějším důkazem špatné ústní hygieny je po sejmutí fixních rovnátek „odvápnění skloviny“, které se projeví jako bílé okénko na zubu (které jako by kopírovalo tvar zámečku fixního aparátu).

Mezi základní pomůcky patří zubní kartáček; ten by měl být měkký, hustý s malou hlavou a rovným zástřihem vláken.

Čištění zubů s rovnátky

Každý, kdo má v ústech ,,rovnátka“, by měl mít nejen vhodné pomůcky, ale také by je měl umět správně používat. S výběrem vhodných pomůcek a individuálním nácvikem čištění vám pomůže nejčastěji dentální hygienistka nebo zubní lékař. Mezi základní pomůcky patří zubní kartáček; ten by měl být měkký, hustý
s malou hlavou a rovným zástřihem vláken. Kartáček přikládáme pod úhlem přibližně 45 °. Vlákna přikládáme
jednou polovinou na zub a druhou polovinou na dáseň. Takto čistíme drobným krouživým nebo kmitavým pohybem. Je však potřeba počítat s tím, že fixní rovnátka rozdělují zuby na dvě poloviny, a tudíž je vhodné přikládat kartáček jak seshora směrem k zámečkům, tak zespoda.

Ortodontrický kartáček

Užitečnou pomůckou pro čištění zubů s fixním rovnátkem je ortodontický kartáček. Má zkrácenou střední řadu vláken pro lepší a snazší přístup k aparátu a přikládá se zkrácenou střední řadou vláken na aparát. Dále je technika čištění i přikládání kartáčku stejná jako u čištění běžným zubním kartáčkem. Volba mezi zubním kartáčkem nebo ortodontickým kartáčkem záleží na doporučení dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

Jednosvazkový kartáček

Další pomůckou k čištění je jednosvazkový kartáček. Použití jednosvazkového kartáčku je velmi efektivní. Kartáček je vhodné použít bez pasty, po vyčištění zubů běžným zubním kartáčkem. Čistit s ním můžeme všechny zuby, nebo se zaměřit pouze na hůře dostupná místa. Kartáček přiložíme k okraji dásně, snažíme se lehce zavést vlákna pod dáseň a čistíme malými, nepatrnými vibračními pohyby. Nezapomeneme na oblast kolem ortodontických zámků a kroužků, pod ortodontickým obloukem, pod pružinami a kolem gumových nebo drátěných ligatur (gumiček).

Mezizubní kartáček

Velmi důležitou pomůckou je mezizubní kartáček, pomocí kterého odstraníme zubní povlak nejen z mezizubních prostor, ale také vyčistíme oblouk aparátku. Zde se používají zpravidla mezizubní kartáčky větších velikostí. Kartáček zavedeme pod oblouk k zámku a několika vertikálními pohyby vyčistíme. Stejným způsobem pokračujeme u každého zámku zvlášť. Během ortodontické léčby se velikosti mezizubních prostor mění. Aby bylo odstraňování plaku efektivní, je třeba této změně přizpůsobit i velikosti mezizubních kartáčků. Správnou velikost Vám vybere dentální hygienistka nebo zubní lékař. Vzhledem ke zhoršeným podmínkám v ústech s fixním rovnátkem, doporučujeme zuby čistit po každém jídle.

Odstranění plaku

Cílem čištění zubů je nejen odstranění zachycených zbytků potravy v okolí rovnátka, ale především důkladné odstranění bakteriálního povlaku z povrchu zubů a ortodontického aparátu. Pro vizuální kontrolu je možné použít speciální tabletu na detekci plaku. Po rozkousání tablety se barva zachytí na nedočištěném zubním povlaku.