Pierre Fabre Medicament, s.r.o.
Jak udržujete své zuby zdravé a čisté?
Jak udržujete své zuby zdravé a čisté?

Správná a pravidelná dentální hygiena je tou nejlepší prevencí zubního plaku i dalších problémů, které zubní plak způsobuje (zubní kaz, parodontóza apod.). Vyplňte níže uvedený dotazník a pomozte nám zjistit, jak se Češi o své zuby starají.

Rychlost množení bakterií a jejich množství závisí na příjmu sacharidů obsažených v jídle, nápojích a jiných pochutinách. Nebezpečí plaku tkví v tom, že každá bakterie vylučuje jako produkt svého metabolismu kyseliny a také enzymy, které v plaku zůstávají obsaženy.

Co plak způsobuje?

Právě to činí zubní povlak tak nebezpečným pro zdraví našich zubů a dásní. Kontakt plaku s dásní způsobuje zánět dásní a po určité době se může rozvinout i v závažnější onemocnění - parodontitidu (parodontózu). Kyselý plak na povrchu zubní skloviny narušuje její strukturu a tvrdost a postupně se tak vytváří zubní kaz.
Pokud není čištění dostatečné, mohou se do plaku ukládat také minerály obsažené ve slinách, a zubní plak se tak změní v zubní kámen. Ten, na rozdíl od zubního povlaku, není možné vyčistit kartáčkem a je nutné jej odstranit speciálními nástroji nebo přístroji v zubní ordinaci.

Kyselý plak na povrchu zubní skloviny narušuje její strukturu a tvrdost a postupně se tak vytváří zubní kaz. Pokud není čištění dostatečné, mohou se do plaku ukládat také minerály obsažené ve slinách, a zubní plak se tak změní v zubní kámen.

Minimalizace plaku

Bohužel není možné, abychom se tvorbě zubního povlaku vyhnuli úplně, ale kvantitu můžeme ovlivnit tím, co jíme. Díky tomu, že bakterie zodpovědné za vznik povlaku využívají pro svůj metabolismus cukry, měli bychom omezit jejich příjem na minimum. Největší zbraní proti nebezpečnému zubnímu plaku je nicméně pečlivé každodenní čištění zubů a správná technika. Vhodnou alternativou klasického manuálního kartáčku je také elektrický zubní kartáček. V některých případech je dokonce vhodnější než klasický kartáček, ale před jeho používáním se poraďte s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem.

Používejte mezizubní pomůcky

Klasickým ani elektrickým kartáčkem ale není možné vyčistit všechny zubní plošky, a proto je nezbytné používat spolu s klasickým kartáčkem pravidelně také mezizubní kartáčky a nit.

Chemické čištění

V některých situacích je možné spolu s mechanickým čištěním použít také čištění chemické, prostřednictvím zubních past a ústních vod. Účinné látky v nich obsažené mají antibakteriální účinek a tím ovlivňují množení bakterií, tedy i množství zubního plaku. Takovými látkami jsou nejčastěji chlorhexidin a esenciální oleje.