Léčba rakoviny mívá obvykle řadu nepříjemných vedlejších efektů. Pacienti jsou zesláblí, unavení nebo trpí nevolností. Kromě toho se ale některé způsoby léčby projevují i navenek, a to například vypadáváním vlasů.

Co ztrátu porostu na hlavě způsobuje?

Zejména chemoterapie i radioterapie dovedou napadat, narušovat a likvidovat rakovinné buňky. Stejně tak ale mohou zaútočit i na další buňky, vlasové kořínky nevyjímaje. Pacienti proto při terapii zažívají postupné vypadávání vlasů.

Zatímco u chemoterapie způsobují ztrátu vlasů některé účinné látky v lécích, v případě radioterapie hrozí vypadávání jen v případě, že lékaři ozařují hlavu.

Je třeba dodat, že konkrétní rychlost a intenzita ztráty vlasů je vždy individuální. Dva pacienti, kteří podstupují identickou léčbu, mohou zažít úplně jinou reakci. Zatímco jednomu vypadají všechny vlasy, druhý nemusí jejich ztrátu vůbec zaznamenat. Stejně tak se mohou vlasy ztenčit nebo se začít lámat. Rozdíl je také ve způsobu terapie. Zatímco u chemoterapie způsobují ztrátu vlasů některé účinné látky v lécích, v případě radioterapie hrozí vypadávání jen v případě, že lékaři ozařují hlavu.

Vypadávání dalších chloupků

Kromě vlasů způsobují některé léky také vypadávání chloupků na těle – například v podpaží, na nohou a dokonce i obočí nebo řas. Ztráta vlasů nebo chloupků se začne projevovat zpravidla pár týdnů po zahájení chemoterapie. V takovou chvíli byste se měli začít o vlasy co nejlépe starat. To znamená nezatěžovat je zbytečně častým mytím, sáhnout po šetrných šamponech bez parfemace a co nejopatrněji je česat řídkým hřebenem. Nehodí se sušit je horkým fénem nebo je barvit.

V případě, že už pacient o většinu vlasů přišel, je důležité naučit se i pár základních pouček, které zná každý plešatý muž. Temeno bez vlasů je velmi náchylné ke spálení od slunce a během letních měsíců je dobré schovat ho pod kšiltovku nebo pravidelně mazat opalovacím krémem. V zimních měsících je naopak hlava místem, které velmi snadno prochladne. Noste proto vždy teplou čepici.

Dobrá zpráva je, že na rozdíl od rakovinných buněk, které terapie dovede zničit nadobro, se zdravé buňky zpravidla znovu obnoví. U chemoterapie začnou znovu růst do tří měsíců od ukončení léčby a do roka se vzpamatují úplně. Možná vás překvapí, že mohou mít jinou barvu, hustotu i hrubost než dříve.

V případě radioterapie závisí na dávce ozařování. Pokud není extrémně vysoká, začne se růst vlasů obnovovat po několika měsících. U velmi silných dávek je ale možné, že se už neobnoví.

Co pomůže s obnovením porostu?

Aktivně vám proti ztrátě vlasů mohou pomoci například speciální ochlazovací čepice, které omezují průtok krve v hlavě, čímž mohou snížit vypadávání. Půjčí vám ji v nemocnici. Stejně tak lze sáhnout po lékárenských přípravcích. Ty jsou k dispozici také pro úspěšně vyléčené pacienty, kteří chtějí podpořit opětovný růst kštice. Počítejte ale s tím, že výsledek je u každého pacienta individuální.

Ve chvíli, kdy začnou vlasy po vyléčení znovu růst, byste o ně měli pečovat se zvýšenou pozorností. Lékaři doporučují nemýt je častěji než dvakrát týdně, pravidelně jemně masírovat pokožku hlavy a nepoužívat na vlasy chemické přípravky – například barvy nebo prostředky pro rovnání vlasů.