Je báječné, že růžový pochod dává naději, a právě v jeho masovosti je ohromné bezpečí a síla.

Proč jste se rozhodla podpořit Avon Pochod?

Hlavní důvod pro všechny, kdo Avon Pochod podporují, je ten, že jim není lhostejné, že ženy bojují o život nebo umírají na zákeřné onemocnění. Dalším důvodem je i moje rodina, která s touto nemocí též měla tu čest, a vím jaké je to zvláštní osamění, když se v takové situaci ocitnete. Soucit nepomáhá a máte takové stigma. Je báječné, že růžový pochod dává naději, a právě v jeho masovosti je ohromné bezpečí a síla.

Jak Avon Pochod pomáhá v boji proti rakovině prsu v oblasti prevence a jakým způsobem pomáhá pacientům a jejich rodinám?

Informacemi a právě svou otevřeností... Každý rok přibývá žen a dívek, které právě díky pochodu Avon jdou na preventivní kontrolu.

Díky Avon Pochodu jsem letos absolvovala i mamograf. Obávala jsem se průběhu vyšetření, ale nakonec jsme se spolu se sestrou, která mi vyšetření dělala, moc nasmály.

Jak jste vy sama řešila prevenci této nemoci? Co vás přimělo udělat první krok?

Když moji rodiče postupně oba onemocněli rakovinou, okamžitě jsem se vydala na preventivní vyšetření tlustého střeva. A díky Avon Pochodu jsem letos absolvovala i mamograf. Obávala jsem se průběhu vyšetření, ale nakonec jsme se spolu se sestrou, která mi vyšetření dělala, moc nasmály. Člověk musí trochu ztratit zábrany a nechat si na chvíli udělat z prsa lívanec. Pak bylo nepříjemných pár minut v čekárně, kdy jsem si říkala: Co když...? Ale protože je výsledek hotový hned, netrápíte se dlouho. A pokud to nedopadne nejlépe, hned může začít léčení, které když přijde včas, je úspěšné.

Častým důvodem zanedbání prevence je nedostatek informací a strach. Jakým způsobem byste motivovala své dcery, aby se prevence nebály?

Když si člověk připadá zdravý, nemá pocit, že by se měl někam vydávat. Jeho se to přece netýká. Ale bohudík už ve školách jsou pro slečny přednášky, jak se ke svému daru chovat. Nejen krásná, ale hlavně zdravá musí prsa být. Dcery mají samozřejmě taky pocit, že se jich „to ještě netýká“, ale když jsem se díky Avon Pochodu dozvěděla, kolik pacientek je ve věku kolem 20 let, přesvědčila jsem je, aby na preventivní vyšetření zašly.

Každá nemoc je z velké části stav mysli.

Jakým způsobem se mohou blízcí pacienta zapojit a průběh léčby usnadnit?

Hlavně se musí zapojit. Musí na to mít odvahu. A protože každá nemoc je z velké části stav mysli, je důležité s nemocí vést dialog. Můj táta si ze všeho dělal srandu, vlastně bavil nás okolo, abychom se nehroutili. Humor nám všem pomohl. Nadhled, odstup.