Českoněmecká zpěvačka Debbi, která se už v devatenácti letech proslavila hitem Touch the Sun, za nějž dostala ocenění Anděl v kategorii Skladba roku, byla spolu s dalšími významnými osobnostmi ambasadorkou letošního pochodu Avon. Ten už osmnáctým rokem bojuje proti rakovině prsu nejen tím, že ženy upozorňuje na nutnost prevence, ale také vybírá finance na podporu nemocných žen a na výzkum nemoci. Třiadvacetiletá zpěvačka zastupuje hlas mladé generace a společně s kapelou Kryštof nebo se zpěvačkou Tonyou Graves vystoupí v cíli pochodu na pražské Štvanici.

To, že může být jednou z tváří akce, Debbi těší nejen kvůli dobré věci, na níž se tak podílí, ale také proto, že tuto iniciativu dlouhodobě sleduje a fandí jí. „Velice mě potěšilo, když se na mě organizátoři obrátili, abych se osobně angažovala, je to pro mě pocta,“ říká ke své účasti na letošním pochodu. Od roku 2001, kdy se první pochod Avon uskutečnil, se z něho stala pravidelná akce, která láká slavné osobnosti i média a pomáhá zachraňovat životy žen po celé České republice.

Během fungování projektu v České republice se podařilo vybrat již osmdesát dva milionů korun. To je velice záslužná iniciativa, která podle mě v rámci boje proti této nemoci nemá obdobu.

Prevence rakoviny

Debbi zdůrazňuje důležitost akce, která motivuje ženy k prevenci a přivádí je na pravidelné kontroly do screeningových center. „Během fungování projektu v České republice se podařilo vybrat již osmdesát dva milionů korun. To je velice záslužná iniciativa, která podle mě v rámci boje proti této nemoci nemá obdobu,“ říká Debbi a dodává, že právě díky této akci je o rakovině prsu mnohem více slyšet. A samozřejmě se jí líbí atmosféra pochodu a následných koncertů, kde se spontánně setkají lidé, kterým o něco jde a jimž není lhostejný osud ostatních. Podpora Avon pochodu ale není zpěvaččina první dobročinná aktivita; nejvíce si zakládá na dlouhodobé spolupráci s organizaci Herppes, která cvičí psy pro postižené.

„Když je vám dvacet, máte tendenci si tyto problémy nepřipouštět – mimo jiné proto, že máte dost starostí samy se sebou.“

Zpěvačka, jíž píšou skladby uznávaní muzikanti, jako jsou Jana Kirschner nebo Ivan Kral, kladně hodnotí povědomí svých vrstevnic o rakovině prsu: „Myslím, že moje generace je rozhodně lépe informovaná, než byly generace našich matek nebo babiček.“ K tomu ale hned skepticky dodává, že se často bohužel setkává s tím, že mladé dívky mají pocit, že se jich tato nemoc netýká: „Když je vám dvacet, máte tendenci si tyto problémy nepřipouštět – mimo jiné proto, že máte dost starostí samy se sebou.“

Zdravý životní styl

Přímé zkušenosti ze svého okolí sice s touto chorobou nemá, ale ví o ní mnohé z doslechu a uvědomuje si, že prevence začíná u životního stylu. Na svou životosprávu prý Debbi dlouho neměla čas a dost ji zanedbávala, ale v současnosti svůj životní styl zásadně proměnila. Pravidelně sportuje, přestala pít alkohol, několikrát týdně jezdí na koni a díky tomu za poslední rok zhubla patnáct kilogramů. „Jen se ještě musím vypořádat s kouřením,“ dodává se smíchem a komentuje svou nezdravou vášeň.