dotazník
Češi a kouření
Češi a kouření

I přesto, že kouření prokazatelně škodí zdraví a zkracuje život, mnozí z nás se tohoto zlozvyku nedokáží vzdát. Přestat není snadné, ale také to není nemožné! Podělte se s námi o své názory na kouření.

Rakovina plic, notoricky s kouřením spojovaná, není překvapivě nejčastější příčina úmrtí v důsledku kouření. Mnohem více kuřáků umírá na nemoci srdce a cév, tedy především na srdeční  infarkty a mozkové mrtvice.

Přestat kouřit bez pomoci se povede jen čtyřem lidem ze sta.

Nádorová onemocnění

Celkem je kouření příčinou čtvrtiny či třetiny všech nádorových onemocnění a není to rozhodně jen v oblasti dýchacích cest. Jsou to např. leukémie, nádory prsu (zejména u žen, které začaly kouřit v co nejmladším věku), prostaty, děložního čípku (děložními sekrety se vylučují látky z tabákového kouře), žaludku, střev, žlučníku, ledvin, jater, oblasti hlavy a krku, kostí…

Pomoc kuřákům

Přestat kouřit bez pomoci se povede jen čtyřem lidem ze sta. Většina kuřáků zkouší přestat opakovaně – opravdu to není lehké, a proto existuje odborná pomoc. Můžete navštívit některé z Center pro závislé na tabáku, kde je péče hrazena ze zdravotního pojištění a skládá se z intervence o tom, jak změnit své denní návyky, a z doporučení léků proti abstinenčním příznakům (nikoliv proti kouření; zázrak nečekejte).

Existuje také více než 100 poradenských center v lékárnách, můžete se obrátit na svého lékaře, případně zavolat Linku pro odvykání kouření: 800 350 000.

Všechny kontakty najdete na WWW.SLZT.CZ – včetně přehledu, které zdravotní pojišťovny přispívají na léky.