Jaký je rozdíl mezi komplexním onkologickým centrem a regionální onkologickou skupinou? Podle čeho se rozhodne, kde mě budou léčit?

Česká republika má síť komplexních onkologických center, která jsou na úrovni krajů. Centra jsou páteří systému péče o onkologické pacienty. Jsou to vysoce specializovaná pracoviště, kde je prováděna léčba až na tu nejvyšší úroveň i v případě poměrně vzácnějších onemocnění.

Chceme, aby regionální pracoviště napojila svoji působnost bezprostředně na komplexní onkologické centrum a vytvořila s ním regionální onkologickou skupinu.

V jednotlivých krajích pracují i menší onkologie, regionální, a naším cílem je pozvednout úroveň spolupráce mezi regionálními malými pracovišti a komplexními onkologickými centry. Chceme, aby regionální pracoviště napojila svoji působnost bezprostředně na komplexní onkologické centrum a vytvořila s ním regionální onkologickou skupinu. V komplexním onkologickém centru se rozhodne, jak složitá léčba bude. Podle toho se uvidí, jestli je možné ji realizovat v regionu, nebo v komplexním centru. Jde o to, aby se zúžil kontakt mezi pracovišti a aby měli všichni pacienti ke každému typu terapie stejný přístup.

Jak by měla táto spolupráce vypadat a jaká je vize do budoucna?

Musíme vytvořit funkční síť propojených kvalitních pracovišť od úrovně regionů, od úrovně praktických lékařů, s kterými taky chceme úzce spolupracovat. Na prvním místě je prevence a funkce screeningových programů, protože včasné vyhledávaní, ať už je to u praktika, nebo na úrovni regionu, či přímo v centrech, je základem úspěšné léčby. Čím dřív se nádor objeví, tím lepší má léčebné výsledky.

Kde vidíte prostor ke zlepšení této spolupráce?

Chceme, aby regionální pracoviště byla kvalitně připravena personálně i technicky. Musí mít základní výbavu, zázemí lékařů, zázemí lůžek. A časem, když budou vyselektována kvalitní pracoviště, tak lze i některou specializovanou péči delegovat do regionů. Komplexní centra jsou hodně naplněná, mají mnoho pacientů – a to chce větší dělbu práce.

Systém onkologických center a návazných regionů se bude Evropa učit od nás a my budeme pilotním projektem pro Evropu.

Jak je na tom Česká republika v porovnání se zahraničím?

Myslím si, že jsme daleko napřed. Systém onkologických center a návazných regionů se bude Evropa učit od nás a my budeme pilotním projektem pro Evropu. Myslím, si, že pro naše občany je onkologická péče velmi dobrá a kvalitní. Je úžasné, že léčba je dostupná opravdu pro všechny nemocné. A to není samozřejmost.