Věděli jste, že:

• až 30 % případů rakoviny prsu odhalí partner?

• ročně se počet diagnostikovaných případů zvyšuje až o 7000?

2 miliony žen mezi 20–45 lety ještě nespadá do pravidelného mamografického screeningu?

• rakovina prsu se objevuje i u mužů? Muži tvoří 1 % všech karcinomů prsu.

• karcinom prsu v těhotenství zhoršuje prognózu celkového přežití o 3 %, ale v době kojení až o 48 %?

• pokud překonají hormonálně závislý karcinom prsu starší dámy, většinou se dožívají vysokého věku ve velmi dobrém stavu?

Rakovina prsu je u nás v současné době nejčastějším zhoubným onemocněním žen. V ČR žije 72 000 žen s touto diagnózou a každý rok jich přibývá skoro o 7 000. Úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující.

Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu prováděj 5.-10. den od začátku menstruace, pokud nemenstruuješ, tak jednou měsíčně v pravidelném intervalu.
„Začni před zrcadlem“

Ve stoje před zrcadlem prohlédni celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži. Všímej si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky.

 

„Lehni si“
Začni v poloze vleže na zádech a lehce se přetoč na levý bok, tím se levou rukou dostaneš lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máš zkontrolovanou tuto oblast, lehni si na záda a prohmatej vnitřní část prsu. Stejně postupuj i u druhého prsu.

„Změň tlak“
Snaž se při prohmatávání použít krouživý pohyb, který ti pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu. Měň i intenzitu tlaku tak, abys prohmatala různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakruž a postupně zvyšuj intenzitu tlaku.

.„Sedni si …“
Nakonec vsedě stejným krouživým pohybem vyšetři oblasti pod klíčními kostmi.
 


 

Kampaň „Ruce na prsa“

Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření prsů, které může zachránit život. Jak správně postupovat a kam
se v případě nejistoty obrátit, radí v rámci projektu Ruce na prsa již třetím rokem obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius. Důležité je ovšem provádět samovyšetření pravidelně. Že je právě ten nejlepší čas, připomíná i speciální aplikace „Ruce na prsa” do chytrých telefonů, která je zdarma ke stažení na webu
www.rucenaprsa.cz, v Apple App Store nebo v obchodě Google Play. Přehledná aplikace nabízí kromě kalendáře i detailní popis samovyšetření, včetně odkazu na vtipné instruktážní video a tipy, kam se obrátit pro odbornou pomoc, pokud při vyšetření ženy zjistí problém.

Aktivity neziskové organizace

Dialog Jessenius ale nekončí jen u osvěty. V rámci projektu „Průvodce onemocněním” vydávají materiály pro čerstvě diagnostikované onkologické pacienty a jejich rodiny. Prostřednictvím těchto průvodců zodpovídají otázky, které se pacientovi honí hlavou, a zároveň osvětlují celý průběh nadcházející léčby tak, aby pacient neměl z ničeho zbytečný strach.