Kratší vlákna zuby čistí a leští, delší vlákna čistí hůře přístupná místa a zaoblené plochy zubů. Sonickým kartáčkem se nekrouží a netlačí se na něj, proto je u něj různá délka vláken velmi důležitá. Všechna vlákna jsou měkká až středně měkká, ale jsou pevnější než vlákna klasických manuálních kartáčků, aby po zapnutí kartáčku vykonávala koordinovaný stíravý pohyb a neprolamovala se. Často také nepoznáme pouhým okem, kdy je hlavice sonického kartáčku opotřebovaná a je vhodné ji vyměnit.
 

Hlavici bychom měli měnit každé tři měsíce

Kartáčková hlavice se nám jen tak neroztřepí jako u manuálního kartáčku. To ale neznamená, že se po čase neopotřebovala. Opotřebovaná hlavice už zuby nečistí dokonale a nezamezí rychlému usazování bakterií na vyčištěných zubech. U hlavic Philips Sonicare poznáme jejich opotřebení podle modrých indikačních vláken. Když vyblednou, je třeba nasadit novou hlavici. Nová řada sonických kartáčků ProtectiveClean dokonce přesně změří opotřebení hlavice (s RFID čipem). Například pokud si čistíte zuby několikrát denně, upozorní vás kartáček na nutnost výměny hlavice dříve.

Jak vybrat správnou kartáčkovou hlavici

Stav vašich zubů a dásní nejlépe zhodnotí zubní lékař nebo dentální hygienistka, proto je ideální nechat si při výběru poradit od nich. Pokud se ani k jednomu z nich zrovna nechystáte, můžete si vybrat vhodnou hlavici podle přehledu níže. Tvary a velikosti hlavic jsou uzpůsobeny tak, aby optimálně řešily různé požadavky a potřeby, například menší hlavice s měkčími vlákny se hodí k čištění citlivých zubů a dásní, větší tvar hlavice s širším rozsahem pohybu se zase hodí k čištění chrupu s parodontitidou a odhalenými krčky. Pokud má člověk malé zuby a rád si je pečlivě čistí, je pro něho nejvhodnější hlavice v mini verzi, například OptimalWhite Mini. Když má člověk velké zuby a rád si je čistí rychleji, měl by zvolit větší Premium hlavici s gumovým podkladem. Ze široké nabídky kartáčkových hlavic Philips Sonicare si určitě vyberete a pokud si nejste jistí, zkuste balení čtyř různých hlavic a vyzkoušejte, která vám bude nejlépe sedět.