Prvním příznakem plicních chorob bývá právě zadýchávání. A to je hlavní důvod, proč nemoc zpočátku ani neodhalíme. Přičítáme ho naší malé fyzické kondici, nadváze nebo kouření. Pokud se ale k zadýchávání začnou přidávat další příznaky (například kašel), může jít o závažné onemocnění, kvůli kterému se nakonec nedokážeme ani obléknout, jak nás tato aktivita vyčerpá. Na vině bývají závažné plicní choroby.

Výskyt plicních chorob se zvyšuje

Patrně nejčastěji jsou naše potíže s dechem spojené s astmatem. To se nejčastěji projevuje kašlem, dušností (především v noci a časně nad ránem) a svíravým pocitem na hrudi. A ačkoli je astma nevyléčitelné, správnou léčbou lze jeho příznaky minimalizovat a někdy dokonce vymizí úplně.
Jedním z nejzávažnějších plicních onemocnění je však chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která se stala u nás i ve světě čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. V České republice v posledním roce zemřelo v důsledku CHOPN více než 3 500 osob, což je o celých 70 % více, než tomu bylo v posledních 10 letech.

Krátký test odhalí riziko plicních onemocnění

Máte-li jakékoli potíže s dýchacími cestami, vybrané Alphega lékárny nabízejí řešení, jak si ověřit, v jakém stavu vaše plíce skutečně jsou. Nechte si změřit plicní věk, který se nemusí shodovat s vaším věkem biologickým, a zjistěte, zda je vaše případné zadýchávání způsobeno pouze nedostatečnou fyzickou kondicí, či se za ním může skrývat nějaké onemocnění.
Jedním z hlavních faktorů, které bude speciálně proškolený lékárník při vyšetření sledovat, je vitální kapacita plic. Ta ukazuje maximální objem vzduchu, který jsme schopni po maximálním nádechu vydechnout. Průměr vydechnutého vzduchu zdravých plic je 5,6 litrů u mužů a 4 litry u žen. Samotné vyšetření je velmi rychlé a jednoduché. Nemusíte se na něj nijak zvlášť připravovat, ale pokud chcete mít co nejpřesnější výsledky, je vhodné tři až čtyři hodiny před měřením nekouřit, nejíst těžká jídla a nesportovat.