Lidem, jejichž strava se skládá z minimálně 2/3 rostlinných produktů, se daří lépe držet pod kontrolou svou váhu. Rostlinné výrobky rovněž pomáhají udržet zdravé srdce a kosti.

Pro zdravé srdce

Běžný jídelníček obsahuje různé druhy tuků. Rozlišujeme tuky nasycené a nenasycené, někdy rovněž nazývané „špatné“ a „dobré“. Nasycené tuky jsou obsaženy především v produktech živočišného původu, zatímco nenasycené tuky zejména v rostlinných potravinách. Příjem nenasycených tuků pomáhá zachovat normální hladinu cholesterolu v krvi a tím tak udržet zdravé srdce.

Dobrý stav kostí

Přestože velikost a hustotu našich kostí určují z velké části genetické faktory, významnou roli hraje i životní styl, konkrétně pravidelné cvičení a správná výživa. Pro zdraví kostí je důležitý příjem vápníku, klíčový je i přísun vitaminu D, který pomáhá vápník vstřebávat. K udržení dobrého stavu kostí přispívají i bílkoviny. Rostlinné nápoje jsou zdrojem vápníku, vitaminu D i kvalitních rostlinných bílkovin.

Hmotnost pod kontrolou

Téměř všichni se snažíme dosáhnout dokonalé váhy, stále více lidí však trpí nadváhou a obezitou. Na cestě za optimální váhou stačí často málo – pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava. Mnoho nešvarů dnešního obvyklého stravování, jako například příjem příliš mnoha kalorií a nasycených tuků, nedostatek vlákniny a nerozmanitost jídelníčku, lze řešit zařazením rostlinných potravin do jídelníčku. Potraviny rostlinného původu mají obvykle nízkou kalorickou hodnotu, nízký obsah nasycených tuků a vysoký obsah vlákniny. Konzumace většího množství ovoce, zeleniny, obilovin, ořechů, semínek a rostlinných alternativ mléka může přispět ke snadnější kontrole tělesné hmotnosti. Spojení zmíněných potravin není složité.

Vyzkoušejte například smoothie bowl podle receptu blogerky Romany, Na skok v kuchyni.

Smoothie bowl z mandlového nápoje

  • 2 zralé banány
  • 2 hrsti malin
  • 1 hrst borůvek
  • 1 lžíce medu
  • 150 ml mandlového nápoje Alpro

Na ozdobu: Kokosové lupínky, mandlové lupínky, chia semínka, maliny, lístky máty

Jeden a půl banánu, maliny, borůvky, med a mandlový nápoj Alpro dáme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Smoothie dáme do misky a ozdobíme zbylým nakrájeným banánem, kokosovými a mandlovými lupínky, chia semínky, lístky máty a malinami.