Astma nepředstavuje překážku pro sport – a to ani na té nejvyšší úrovni. Je známý fakt, že mezi olympioniky nalezneme vyšší procento astmatiků než u běžné populace. Jedním
z živých důkazů je i kajakář Vavřinec Hradilek. Závodí ve slalomu na divoké vodě a za svou kariéru posbíral tři zlaté medaile z mistrovství světa, dvě zlata evropská a jedno stříbro na letních olympijských hrách v Londýně.

Sport astmatikům prospívá
Jak je možné, že mezi sportovci najdeme tolik astmatiků? Možná prostě proto, že dýchání sport prospívá. Takovou zkušenost má i Vavřinec. „V prvé řadě je třeba rozdělit sportovce, kteří mají astma od narození, a ty, kteří se k dýchacím potížím dostali v průběhu života nebo sportovní kariéry. Neznám přesné statistiky, ale každopádně je jasné, že sport v kombinaci s důslednou léčbou není pro astmatiky závadou. Ba naopak – pokud sportuji, cítím se lépe.“ Vavřinec patří do první kategorie – s astmatem se léčí od dětství. A naučil se s ním bojovat právě pohybem. 

Nemusel jsem se s ničím smiřovat. Na světě jsou mnohem horší nemoci.

Vyrůstat s astmatem 
„Astma mám stejně jako táta. Vyrůstal jsem s tím, takže mě nikdy nenapadlo, že bych sport kvůli astmatu omezil. Naopak jsme společně s mým dvorním doktorem, profesorem Pohunkem, vždy sport dávali do roviny s astmatem.“ Léčbu astmatu provází řada strašidelných pověr, které pramení ze starých způsobů terapie. Dnešní metody jsou však zcela odlišné a mohou pacientovi ulevit efektivně a pohodlně. „Vývoj léčby je samozřejmě znatelný. Zejména pokud to porovnám s historkami, které mi vyprávěl táta ze svého dětství. Jezdil po léčebnách, kde ho dusili, aby mu vyvolali záchvaty, a podobně. U naší generace už se naštěstí léky zlepšily natolik, že stačí brát jen jeden místo dvou, tří nebo třeba pěti,“ vzpomíná Vavřinec.

Nevyhýbejte se námaze
Jak velkou překážku představuje astma pro každodenní trénink vrcholového sportovce? „V celkové době, kterou se sportem zabývám, to není velká překážka. Čas od času musím své nemoci přizpůsobit trénink, zejména v zimních měsících nebo při zvýšené alergické námaze. Jinak si nemohu stěžovat a možná i díky tomu, že jsem s astmatem vyrůstal, s tím nemám problém,“ říká Vavřinec. Pochopitelně existují sporty, u nichž je astma větší problém než u jiných. „Takový běh na lyžích není pro astmatika to nejlepší, protože se tělo vystavuje extrémním námahám v extrémních mrazech.

Nikdy mě nenapadlo, že bych sport kvůli astmatu omezil.

Mám pocit, že u vody je astmatikovi lépe. Ale třeba to tak nemusí být vždy. Nejsem úplný odborník.“ Podle Vavřince je důležité i to, aby se z astmatu nedělal větší problém, než jaký doopravdy představuje – zvlášť s ohledem na možnosti moderní léčby. Ani své dýchací obtíže nikdy nebral zbytečně tragicky: „Nemusel jsem se s ničím smiřovat. Na světě jsou mnohem horší nemoci. Toto je jen drobnost, která se ovšem nesmí podceňovat. Chyba je, když se dítě kvůli astmatu vyhýbá námaze. To je vyložená hloupost. Musí se ale kontrolovat! Ostatně rodiče mají v dnešní době k dispozici dostatek informací – takže se vzdělávejte a přijďte na loděnici. Rád zapůjčím kajak na vyzkoušení,“ dodává Vavřinec Hradilek s úsměvem.