V České republice se počet pacientů s diabetem za 25 let zdvojnásobil. V České republice žije cca 860 tisíc lidí s diabetem. Dalších více než 250 tisíc lidí ani neví, že cukrovku má. Možná jste mezi nimi i vy nebo někdo z vašich příbuzných nebo známých a kamarádů. V případě, že další informace v tomto článku vám budou někoho připomínat nebo by mohly někomu pomoci, řekněte mu je. Je to jednoduché, pokud svůj každodenní příjem energie z potravy (jídla a pití) dokážete propojit s odpovídajícím výdejem energie, nic se neděje. Příjem a výdej energie je v rovnováze, takže pravděpodobnost, že cukrovkou onemocníte, je minimální. Tudíž máte velkou šanci prožít velmi kvalitní produktivní život plný radostí i strastí a dožít se stáří v dobré zdravotní kondici. Pokud ovšem sami sobě a svému tělu nebudete věnovat dostatek péče, hrozí vám zdravotní problémy a komplikace.

Proč byste měli číst dál, když cukrovku nemáte?

Protože ji mít můžete a ani o tom nevíte. Proč se vlastně cukrovky bát? Možná jste už slyšeli od vašich známých nebo kamarádů, že onemocnění cukrovkou mají, ale že je to v pohodě, že jim vlastně nic není, nic je nebolí. Bohužel, přesně tak to je. Na počátku onemocnění vás skutečně nic bolet nemusí; v tom je cukrovka nebezpečná. Komplikace se mohou objevit (a mnohdy i objevují) později, a i když některé ani nebolí, výrazně snižují kvalitu vašeho života a také života vašich blízkých.

Co je to za komplikace?

Říká se jim mikrovaskulární komplikace, protože postihují malé cévy (postihují oči, ledviny, nervy), a makrovaskulární, které postihují naopak velké cévy (postihují srdce, mozek).

Onemocnění očí, tzv. RETINOPATIE

Retinopatie je způsobena cukrovkou a vysokým tlakem. Tyto oční komplikace trápí každého třetího člověka s cukrovkou. Příčinou je nedostatečné zásobení sítnice oka, protože cukrovkou poškozené cévy v oku nezvládají dodat sítnici dostatek potřebného kyslíku a živin. Toto onemocnění vede ke zhoršování zraku a následně až ke slepotě. To má vliv na kvalitu života nejen diabetika, ale také jeho rodiny a okolí.

Onemocnění ledvin, tzv. NEFROPATIE

Diabetická nefropatie je způsobena dlouhodobě zvýšenou koncentrací krevního cukru (glukózy) v krvi (hyperglykemie), což vede ke změnám uvnitř ledvin. Ledviny přestávají zvládat čistit krev a odstraňovat škodliviny z těla. Toto onemocnění se nedá úplné vyléčit, lze ho jen zpomalit. Bohužel vede postupně k selhání ledvin a dialýze a jedinou záchranou je transplantace ledvin.

Onemocnění nervů, tzv. NEUROPATIE

Diabetická neuropatie je postižení nervů, které se projevuje bolestmi a křečemi dolních končetin. Mezi její příznaky patří také snížená citlivost dolních končetin, zejména prstů. Z tohoto důvodu hrozí lidem s cukrovkou a diabetickou neuropatií poškození prstů a nohou. To je spojeno s rizikem zánětů, které mohou vést až k amputacím prstů, nohou a končetin v oblasti kolena.

Onemocnění srdce a cév

Lidé s cukrovkou mají 2-4x vyšší riziko, že je postihnou tyto komplikace, oproti pacientům, kteří toto onemocnění nemají. V důsledku onemocnění srdce a cév umírá více než polovina pacientů s cukrovkou.

Mezi tato onemocnění patří infarkt a mrtvice (cévní mozková příhoda). Lidé s cukrovkou mají 2-4x vyšší riziko, že je postihnou tyto komplikace, oproti pacientům, kteří toto onemocnění nemají. V důsledku onemocnění srdce a cév umírá více než polovina pacientů s cukrovkou. Ve věku nad 65 let jsou to pak dokonce 2/3 lidí s cukrovkou, kteří předčasně zemřou v důsledku onemocnění srdce a cév. Pokud bych to měl shrnout do jedné věty, která je naprosto jasná a výstižná. Lidé s cukrovkou a onemocněním srdce a cév umírají v průměru o 12 let dříve. Jak jsem již zmínil, základem je snaha o maximální snížení rizika vzniku cukrovky a tam máme již dlouho k dispozici nejlepší léky – pohyb a zdravé stravování. Není nutné podávat každodenně vrcholové výkony a platit vysoké částky za potraviny. Stačí, pokud se půjdeme projít a nakoupíme více zeleniny. Je prokázáno, že 10 tisíc kroků denně vede ke snížení Začít můžete se dvěma nebo třemi tisíci kroky a postupně si cílovou metu zvyšovat. Pohyb sám o sobě zvyšuje produkci hormonů dobré nálady (endorfinů), takže nejen, že snížíte riziko mnoha onemocnění (mimo cukrovky taky vysokého krevního tlaku nebo nádorů), ale ještě se vám to bude líbit. Začátky jsou vždy těžké, ale jediné, co v tomto případě musíte udělat, je začít a vydržet.

Co dělat, pokud již cukrovku máte nebo jí onemocníte?

Důležité je naslouchat ošetřujícímu lékaři, tak abyste byli jeho partnerem, protože jen tak můžete společně stanovit léčbu a aktivity, které vám pomohou snížit rizika komplikací souvisejících s cukrovkou. Pokud pohyb a úprava stravování nepovedou ke snížení hladiny cukru v krvi, mohou vám pomoci léky. Ale konzumace pilulek vás nezachrání, pokud sami neuděláte něco navíc, tj. neupravíte pohybovou aktivitu a stravu. Výzkum a věda postupují velmi rychle a k léčbě diabetu máme několik skupin léků. Od září 2015, kdy byly na výročním zasedání Evropské společnosti pro studium diabetu (EASD) ve Stockholmu prezentovány výsledky studie EMPA-REG OUTCOME s empagliflozinem, víme, že používání léků s empagliflozinem pomáhá nejen snížit hladinu cukru v krvi (glykémie), hmotnosti a krevního tlaku, ale také snižuje rizika spojená s onemocnění srdce a cév, a to dokonce i riziko úmrtí. Pacienti, kteří užívali empagliflozin, měli o 32 % sníženo riziko úmrtí oproti pacientům, kteří empagliflozin neužívali. Úmrtí na následky onemocnění srdce a cév bylo dokonce o 38 % méně. Tyto výsledky vedly ke změně doporučení pro léčbu cukrovky v mnoha zemích, včetně České republiky. Nám lékařům, a stejně tak i pacientům, tato léčba dává do ruky možnost úspěšněji bojovat s komplikacemi, které cukrovka lidem přináší. Léky, které empagliflozin obsahují, jsou hrazeny ze systému veřejného zdravotního pojištění při splnění kritérií daných zdravotními pojišťovnami. Pokud byste tato kritéria nesplňovali, máte možnost si léky hradit. Jakkoliv je tento lék účinný na snížení hladiny cukru v krvi a kardiovaskulárních komplikací, bez společné komunikace lékaře s pacientem a pacienta s lékařem vedoucí k partnerství a spolupráci není možné boj s cukrovkou vyhrát a zachovat kvalitní život. Myslete na to, vždyť život máme každý z nás jen jeden, tak ho prožijme co nejlépe a nejradostněji. Držím nám všem palce.