Onemocnění diabetem má příznaky, které lze naštěstí dobře rozpoznat. Proto lze doporučit, aby chovatelé navštívili se svým mazlíčkem veterinárního lékaře, zpozorují-li u něho některé z těchto příznaků: zvýšenou potřebu vody (a močení), zvýšenou potřebu příjmu potravy, kterou však doprovází hubnutí, letargii, horší stav srsti, časté infekce kůže a záněty dutiny ústní. U koček se objevují i „prošlápnuté“ pánevní končetiny (neuropatie), slabost pánevních končetin, případně přímo svalová atrofie. U psů navíc může docházet i k zákalu čočky oka. Na vině však nemusí být vždy diabetes, je proto třeba provést řádné a včasné vyšetření.

Veterinář odebere zvířeti krev, kde zkoumá zejména hladinu cukru a fruktosaminů, a posoudí i vzorek moči na přítomnost cukru, bílkovin a ketonů a vyloučí možnou infekci. Měl by též ověřit možná další, souběžná onemocnění, zejména ledvin či štítné žlázy, která by mohla přinést komplikace.

Počet psů a koček, kteří cukrovkou trpí, stále narůstá

Euthanasie není řešení

Je-li diabetes diagnostikován, existuje naštěstí způsob, jak jej i u zvířat léčit. V současné době je dostupný inzulín speciálně vyvinutý pro psy a kočky, který se aplikuje pomocí inzulínových stříkaček či veterinárního inzulínového pera. Není proto třeba, aby se chovatelé rozhodli pro euthanasii svého mazlíčka, což je dnes, bohužel, stále velmi časté. Přitom by náš věrný kamrád mohl vést při vhodné péči kvalitní život a dál dělat radost svým majitelům.

Základem léčby psů a koček je podávání inzulínu a nasazení diety, u fen se doporučuje též kastrace. V případě koček zvyšuje včasné zahájení terapie pravděpodobnost, že cukrovka bude jen přechodná. Doporučuje se podávat klinické diety s vysokým obsahem vlákniny a sníženým obsahem tuku, které dnes jsou, díky rozvoji veterinární péče, běžně dostupné. Nedílnou součástí léčby je i fyzická aktivita, třeba i jen ve formě procházek. U obézních koček pak pomůže hra a přesouvání potravy na různá místa.

 

Více informací na www.petdiabetesmonth.com