Jaký byl mezi návštěvníky lékárny zájem o informace týkající se diabetu?

Zájem lidí nás velmi pozitivně překvapil – akce se zúčastnilo více než 37 500 osob, což nám potvrdilo, že diabetes je českou společností vnímán jako zdravotní téma vysoké důležitosti.

Přinesl průzkum výsledky, které Vás překvapily?

Alarmující poznatky jsme získali hlavně u kuřáků. Nejvyšší byl podíl mezi muži s diabetem ve věku do dvaceti let – v této skupině kouří zhruba pětapadesát procent respondentů. Ať už je to snaha kompenzovat si svojí nemoc a „užívat si života“, nebo snaha bagatelizovat diabetes před ostatními… Každopádně zrovna jim kouření nesmírně škodí a v rámci intervence bychom se měli zaměřovat právě na mladé kuřáky.

Kromě toho, že kouření může přispět ke vzniku diabetu, je tato nemoc jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění.

Jaké nebezpečí přináší kouření při diabetu?

Kromě toho, že kouření může přispět ke vzniku diabetu, je tato nemoc jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Když se sejdou dva silné rizikové faktory – diabetes a kouření – potom významně stoupá riziko vzniku a rozvoje postižení cév, srdce nebo mozku. Mohou také ve svém důsledku vést k poškození ledvin a dolních končetin. Diabetes si nevyberete, životní styl si ale zvolit můžete – proto je potřeba mladým kuřákům předkládat správné argumenty, aby přestali kouřit.

Chovají se kuřáci ke svému zdraví nezodpovědně?

Kampaň v našich lékárnách nám ukázala, že kuřáci nejčastěji pijí velké množství slazených nápojů a zapomínají pravidelně užívat léky. Také mají méně pohybu a konzumují nejméně zeleniny.

Respondenti ve věku nad šedesát let slazené nápoje pijí minimálně. Naopak ve skupině do dvaceti let zhruba čtvrtina respondentů uváděla, že nepije téměř nic jiného než slazené nápoje.

Narazili jste na nějaké zvláštní negativní návyky u mladé generace?

Překvapila nás jejich konzumace slazených nápojů. Respondenti ve věku nad šedesát let slazené nápoje pijí minimálně. Naopak ve skupině do dvaceti let zhruba čtvrtina respondentů uváděla, že nepije téměř nic jiného než slazené nápoje. Když si dáte limonádu jednou za čas, nic se nestane. Ale pít jenom slazenou vodu, v mnoha případech plnou umělých příchutí, barviv a konzervantů, zcela jistě zdravé není a zvyšuje se i riziko rozvoje diabetu. Slazené limonády představují obrovskou glykemickou zátěž. Když si přečtete na obalu, kolik je v mnoha z nich cukru, tak zjistíte, že sníst samotný cukr v takovém množství je nad lidské síly. Přitom přeslazená voda z PET-lahve je pro mnohé z nás jediným zdrojem tekutin a voda z kohoutku – dostupná a zdravotně naprosto nezávadná – se z pitného režimu řady rodin zcela vytratila.

Pro prevenci diabetu je také důležitý pravidelný pohyb. Jak dopadly výsledky Vašeho průzkumu v tomto směru?

Alespoň zde je na tom mladá generace ze všech věkových skupin nejlépe. Čím mladší populace, tím více má pohybu.Nejpřirozenějším pohybem je chůze. Každý krok vás nutí udržovat rovnováhu a zapojovat stovky svalů. Chůze se musí aktivně účastnit i celá řada orgánů – například plíce, srdce, cévy nebo mozek. Tempo chůze můžete perfektně přizpůsobovat svému věku a kondici - pokud nemáte zdravotní omezení, nepotřebujete žádné speciální vybavení - jen nohy, tělo, ruce... a samozřejmě radost z pohybu.