Na svém YouTube kanálu dáváte divákům rady ohledně zdraví, kosmetiky i receptů. Od začátku se věnujete i cukrovce. Jaké informace o nemoci se snažíte divákům předat?

Ráda bych předala co nejvíce informací zejména o cukrovce prvního typu, jelikož tento typ diabetu dostávají především děti a mladí lidé. Této nemoci v podstatě nelze předejít.

Ráda bych předala co nejvíce informací zejména o cukrovce prvního typu, jelikož tento typ diabetu dostávají především děti a mladí lidé. Této nemoci v podstatě nelze předejít. Spousta lidí si toto onemocnění plete s cukrovkou druhého typu a tudíž si myslí, že jsem si cukrovku způsobila tím, že jím hodně sladkostí. To ale není pravda. Chtěla jsem i prostřednictvím YouTube poukázat na příznaky této nemoci, které se v objevují počátečním stádiu nemoci a lidé jim nepřikládají význam.

Několik videí věnujete mimo jiné i životě a zážitkům z těhotenství. Jak ovlivnil diabetes Váš život nastávající maminky?

Jelikož jsem otěhotněla přibližně měsíc poté, co mi nemoc diagnostikovali, prakticky jsem se s cukrovkou sžívala už v průběhu těhotenství. Musela jsem změnit jídelníček. To znamená zejména začít si všímat energetických hodnot a vážit jednotlivé potraviny, na což jsem předtím nebyla zvyklá. Naštěstí to ale nebylo nic, co by se nedalo zvládnout. Snažila jsem se poctivě dodržovat jídelníček a mít co nejlépe vyváženou hladinu cukru, abych předešla komplikacím během porodu a po něm. A samozřejmě pro mě bylo důležité to, aby byl v pořádku také můj syn.

Změní Vaše zkušenost i způsob, jak budete svého syna vychovávat?

Kvůli tomu, že mám cukrovku, bych způsob výchovy svého dítěte neměnila. Měla jsem v plánu ho vést ke zdravému životnímu stylu bez ohledu na mé onemocnění.

Jak se u Vás projevil diabetes – bylo to vlivem dědičnosti, životního stylu nebo to přišlo úplně odjinud?

V době, kdy se mi začaly projevovat první příznaky, jsem prožívala období zvýšeného stresu. V důsledku tohoto stresu jsem trpěla i sníženou imunitou organismu.

Vzhledem k tomu, že v mé rodině tímto onemocněním nikdo jiný netrpí, dědičnost bych vyloučila. V době, kdy se mi začaly projevovat první příznaky, jsem prožívala období zvýšeného stresu. V důsledku tohoto stresu jsem trpěla i sníženou imunitou organismu. Jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění, jsem přesvědčená, že propuknutí této nemoci napomohl právě stres a snížená obranyschopnost.

Jak změnila nemoc Váš každodenní život? Pomohla Vám léčba k minimalizaci dopadů diabetu?

Léčba mi určitě pomáhá, jelikož díky ní nemám žádné zdravotní komplikace a jiné obtíže. Musela jsem si, jak už jsem zmínila, začít vážit potraviny, jíst jen omezené množství jídla a sledovat počet sacharidů, který obsahují. Samozřejmě je pro mě nezbytné na každé jídlo aplikovat inzulín, což je nepříjemné – zejména pokud jsem ve společnosti.

Přemýšlela jste i o možnostech alternativní medicíny, nebo s nimi máte dokonce osobní zkušenost?

Přemýšlela jsem o nich před otěhotněním, ale na tento typ cukrovky jsem nenalezla žádné informace o možnostech jiné léčby. V průběhu těhotenství jsem pak už nic nehledala, jelikož jsem nechtěla riskovat zdraví svého dítěte.