Syndrom diabetické nohy nastává buď v důsledku poškození nervových vláken (tzv. polyneuropatie - ztráta citu v nohou a hybnosti chodidla), anebo postupně se zhoršujícím prokrvováním nohou způsobeným aterosklerózou tepen (tzv. ischemie – váznoucí přísun kyslíku a živin do chodidel). Ischemie nohy může být zároveň součástí rozsáhlejšího postižení tepen na srdci a mozku, pak se hovoří o kardiovaskulárním onemocnění.

Včasný záchyt a důsledná léčba cukrovky může riziko uvedených komplikací výrazně snížit nebo alespoň oddálit.

K prevenci vzniku ran na chodidlech diabetiků pozitivně přispívá i dodržování zásad péče o nohy.

K zásadám péče o nohy patří:

 1. Nohy si pravidelně prohlížejte, i pokud nemáte potíže. Kontrolujte chodidlo, meziprstní prostory, patu, okraje nohy a prostory kolem kotníků. Na pomoc si můžete vzít i zrcátko, lampičku nebo rodinného příslušníka. Pokud naleznete ránu, puchýř nebo mokvající kůži, vyhledejte lékaře.
   
 2. Nohy si pravidelně umývejte sprchováním vlažnou vodou a mýdlem, po osprchování kůži osušte ručníkem, vysušte meziprstní prostory.  Suchou kůži na nohou je třeba pravidelně promazávat zvláčňujícím krémem, aby se předešlo tvrdnutí kůže, vzniku otlaků a prasklin. Již ztvrdlou kůži obrušujte pemzou.
   
 3. Nehty šetrně pilujte pilníkem nebo stříhejte. Pokud si sami na pedikúru netroufáte a hrozí poranění, vyhledejte zkušenou pedikérku. Nezapomeňte jí předem sdělit, že máte cukrovku.
   
 4. Noste pohodlnou obuv, která je prostorná ve špici a nadměrku (aby prsty a nárt nebyly stěsnány). Vnitřek boty vždy před obutím zkontrolujte, vyklepejte z boty kamínky nebo jiné cizí předměty. Neobouvejte boty naboso, noste kvalitní bavlněné bezešvé ponožky.
   
 5. Pokud máte podezření, že u vás nastupuje polyneuropatie, požádejte lékaře o cílené vyšetření nohou. Vyšetření citlivosti se provádí pomocí jednoduchých pomůcek (monofilamentum, rozechvělá ladička), které se přikládají na určitá místa na chodidle, a přitom se hodnotí citová odezva. Pokud se zjistí ztráta citu, je třeba věnovat více pozornosti samovyšetřování pravidelným prohlížením nohou (viz bod 1.).
   
 6. Nemocní, kteří již trpí snížením citu v nohou nebo projevy neprokrvování se musí poradit se s lékařem také o vhodném způsobu pohybových aktivit a množství chůze. Ačkoliv je chůze základní prostředek léčby cukrovky, u nemocných s diabetickou nohou musí být velmi zvážen její rozsah. U nemocných, kteří jsou již ve stádiu otevřené rány na nohou, je třeba chůzi a tlakovou zátěž do chodidla zcela eliminovat (podobně jako např. při zlomenině nohy), aby se umožnilo hojení rány.
   
 7. Rána na noze může vzniknout také v důsledku popálení chodidel poté, co nemocného opět zradil cit v nohou. Proto je třeba hlavně v létě nechodit bosky (balkony, terasy, chodníky či písek u moře mohou být rozpálené). Podobně může dojít i k opaření nohou.

  Pamatujte, že snížený cit v nohou je zrádný!