Kůže je dráždivější, snadno na ni působí a přes ni pronikají látky ze zevního prostředí. Zároveň má snížený práh pro svědění, což znamená, že již lehké podráždění kůže vyvolá svědění, které nutí ke škrábání a vede k jejímu podráždění a ke zhoršení ekzému s ještě silnějším svěděním. Svědivý zánět ovšem není infekční, a nemůže se tedy přenést na jiného jedince. Sklon k ekzému je však doživotní, nelze jej tedy vyléčit.

Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním u dětí (ve světě touto chorobou trpí 15–30 % dětí) a v posledních letech nemocných stále přibývá. Ve střední Evropě postihuje asi 15–20 % lidí, což platí i pro ČR. Pokud trpí ekzémem oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81 %, pokud jeden z rodičů, tak 56 %.

Projevy atopického ekzému jsou pestré a v průběhu času i proměnlivé. Typické jsou silně svědivé pupínky a puchýřky. Ale také začervenalá, oválná ložiska (např. na pažích či bércích) anebo jen suchá popraskaná kůže (např. na bříškách prstů nebo za ušima). Atopický ekzém se vyskytuje ve třech rozdílných formách:

Kojenecká forma
Je nejčastější, začíná se projevovat již mezi 2. a 6. měsícem života na tvářích a čele, odkud se může ekzém rozšířit na celou hlavu, tělo, ruce a nohy. Postižená kůže může být jen zarudlá nebo je pokryta pupínky a puchýřky, které často mokvají a úporně svědí. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení nebo může přejít do další vývojové fáze.

Dětská forma atopického ekzému
Spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Vyrážka se z obličeje přesouvá na typická místa, tj. do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, je hrubá, drsná, s oděrkami po škrábání, protože silné svědění trvá i v tomto období. Hormonální změny během puberty mohou vyvolat opětovný návrat onemocnění u pacientů, u nichž symptomy dříve vymizely. S přibývajícími léty se závažnost a rozsah kožních změn snižuje a kolem 20 let postupně mizí.

Dospělé formě
V
ětšinou předchází kojenecká i dětská forma atopického ekzému nebo astma. U malé části pacientů (cca 10 %) může ekzém propuknout až v dospělosti. Postižena jsou stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy.

_______________________________________________________________________________________

 

Vyzkoušejte kosmetiku BlueCap na vlastní kůži. Pokud do 30. srpna 2018 níže v komentářích zodpovíte správně všechny soutěžní otázky a usměje se na vás štěstí při losování, můžete získat jeden z pěti balíčků s produkty BlueCap v hodnotě 1300 Kč. Každý balíček bude obsahovat po jednom kusu spreje, krému a šamponu.

 

 

1. Která netradiční technologie podporuje účinek produktů Blue Cap?

a) molekulární aktivace

b) dermální oxidace

c) emulgační kapilarizace

2. Ve které zemi se přípravky Blue Cap vyrábějí?

a) Španělsko

b) Německo

c) USA

3.  Šampon BlueCap pomáhá mimo jiné při onemocnění zvaném

a) seboroická dermatitida

b) lupénka

c) akné mallorca