Reklamně lépe prodáte geneticky modifikovanou kukuřici než ekologicky čisté červivé jablko. Řada z nás zjistila, že máme konkurenční výhodu na trhu práce, když jsme optimističtí a usměvaví a mladí. Úsměv většinou zvládáme sami, optimismus se dá možná naučit, ale mládí nám začne utíkat, když se narodíme.

Často se tak nejen v kosmetických salónech, ale i v ordinacích kožních lékařů setkáváme s tím, že celá řada našich klientů nepřichází se žádostí o odstranění chorobných projevů na kůži, ale že přichází na poradu, jak z jejich krásné kůže udělat kůži ještě krásnější.
 

Zdravá kůže = krásná kůže

Často se tak nejen v kosmetických salónech, ale i v ordinacích kožních lékařů setkáváme s tím, že celá řada našich klientů nepřichází se žádostí o odstranění chorobných projevů na kůži, ale že přichází na poradu, jak z jejich krásné kůže udělat kůži ještě krásnější. S tím souvisí pochopitelně i zdraví. Pouze zdravá kůže je krásná, protože málokdo se může chlubit nevzhlednými pupínky, zarudlými skvrnami, přesuny pigmentu nebo suchou kůží. Uvědomme si, že řada těchto projevů je v našem podvědomí spojována nikoliv s kůží mladou, ale s kůží stárnoucího jedince, a proto nedostatek péče o naši pokožku, ale i vlasy nebo ruce, zbytečně přidává několik roků, které o sobě na první pohled vysíláme svému okolí.

Doplňky pro krásnou pleť

Za běžnou součást léčby v dermatologii k moderním protirakovinovým nebo protizánětlivým lékům dnes považujeme komplementární neboli doplňkové přístupy v podobě potravinových doplňků nebo dermokosmetiky. Vitamíny C a E fungují jako spolehlivé antioxidanty a stopové prvky selen, železo a zinek zlepšují kvalitu vlasů a nehtů. Zevní hydratace pomocí krémů a tělových mlék zlepšuje kožní bariéru, udržuje pokožku vláčnou, hebkou a odolnou. I krémy jsou dnes obohacovány o tzv. chytré molekuly, které zpomalují proces stárnutí, urychlují regeneraci. Mezi ně patří retinol, kyselina hyaluronová nebo přírodní estrogeny. Výsledek je pak hodně závislý na naší disciplíně v péči o pleť.

Přesto ale nejen krásou živ je člověk, takže dnes se budeme věnovat i alarmujícímu nárůstu počtu případů rakoviny kůže, možnostem léčby psoriázy, rosacey, akné, atopického ekzému, vitiliga, a nezapomeneme zdůraznit význam prevence v dermatovenerologii.