Lupénka sice není přenosná choroba, ale v některých povoláních člověka diskvalifikuje.

Příkladů dalších dermatovenerologických chorob je ale mnohem více. Z těch více jak dvou tisíc kožních nemocí jmenujme třeba atopický ekzém a psoriázu neboli lupénku. V porovnání s už zmíněným maligním melanomem se lupénka zdá vcelku banalitou. Ano, z laického pohledu je to jen obyčejný zánět kůže s troškou šupinek. Zánětlivé působky se ale dostávají z kůže i do cévního system a urychlují aterosklerózu se zvýšeným rizikem infarktu myokardu. Opět jsme však jak u zdravotního problému, tak u problému kvality života. Pacienti s lupénkou trpí nejen tím, že onemocnění svědí, mají popraskané dlaně a chodidla, chůze jim způsobuje bolest apod., ale trpí i při interpersonálním kontaktu. Lupénka sice není přenosná choroba, ale v některých povoláních člověka diskvalifikuje.

Moderní léčba

Na jiné kožní choroby zase existuje řada osvědčených klasických prostředků, jako třeba dehet, různá anilinová barviva, která velmi dobře tlumí kožní zánět a odstraňují kožní infekce. Jenže si je dnes na viditelných místech ze společenských důvodů při ambulantním ošetření nemůžeme dovolit. Snažíme se proto aplikovat nově vyvíjené bezbarvé prostředky, které jsou srovnatelně účinné, splňují náročné kosmetické požadavky na zevní léčbu a pacienta v kontaktu s okolím nehandicapují. V těžších případech máme k dispozici i moderní a velmi účinná biologika, ale na druhé straně musíme být schopni nabídnout pacientům podle potřeby i hospitalizaci.

Dermatovenerologie už umí vyléčit mnoho onemocnění, která dříve provázela pacienta celým zbytkem jeho života či byla dokonce smrtelná. Platí to například o pohlavních chorobách. U syfilis je od 2. světové války penicilinová léčba jedna z nejúčinnějších, přičemž ani není třeba podávat velké dávky jako u jiných infekcí a dosahovat tímto způsobem vysokých hladin antibiotika v krvi. Zásadou je včas odhalit nemoc a nasadit správnou léčbu.

Se syfilis to máte obrazně řečeno jako s angínou. Léčíte-li ji včas, proběhne zpravidla bez jakýchkoliv problémů. Zanedbáte-li ji, může to mít trvalé následky. Tato zásada pochopitelně neplatí pouze pro pohlavní choroby a angínu. Také erysipel, infekční streptokokové onemocnění, lidově zvané růže, lze nasazením antibiotik zcela vyléčit. Podobně třeba erythema chronicum migrans, zarudnutí kůže, které se pomalu rozšiřuje a kterým se začíná projevovat lymeská borelioza, se může úspěšně vyléčit včas podanými antibiotiky, čímž předejdeme těžkým změnám na srdci nebo nervovém systému.

U onemocnění, jako je například zmíněná lupénka, zatím můžeme pacientovi pouze nabídnout to, že po delší či kratší dobu bude mít bezpříznakové období.

Tlumení příznaků

Na druhou stranu existují choroby, u nichž jen velmi orientačně známe jejich původ, ale ještě stále nejsme na konci bádání tak, abychom znali například nějaký konkrétní gen, jehož ovlivněním bychom danou chorobu jako zázračným proutkem vyléčili. U onemocnění, jako je například zmíněná lupénka, zatím můžeme pacientovi pouze nabídnout to, že po delší či kratší dobu bude mít bezpříznakové období. U jiných onemocnění, jako třeba atopický ekzém, zase máme léky, které účinně tlumí příznaky onemocnění, byť nelikvidují vlastní chorobu.

Naděje pro pacienty

Co se týče naděje na vyléčení, té je v medicíně potřeba vždycky. Někdy je tedy vyléčení naprosto jednoduché, když umíme působit na konkrétního původce – borrelie, treponemata, gonokoky, jindy se k vyléčení jen přibližujeme. Tak třeba ten, kdo zanedbal prevenci maligního melanomu a přišel navíc s nádorem pozdě, tedy už v době, kdy nádor založil dceřinná ložiska – metastázy, má dnes trochu větší šanci na prodloužení života než tomu bylo před několika lety. V léčbě metastazujícího melanomu se objevují nové léky, které pomáhají imunitnímu systému bojovat proti nádorovým buňkám nebo opravují chyby, které v kůži způsobilo třeba sluníčko a vyvolalo nádorové bujení. Nejdále jsou dnes léky jako je ipilimumab, nivolumab, vemurafenib, cobimetinib, dabrafenib, trametinib, ale ve výzkumu stojí v řadě i další. Zatím jimi ve většině případů nedovedeme pacienta vyléčit, ale o něco mu prodloužit kvalitní život, než to bylo možné dříve jen s cytostatiky.

Estetická medicína

V dermatovenerologii klademe důraz i na lifestylové disciplíny od odstraňování mateřských znamének z kosmetické indikace, kosmetické operace víček, prevenci vzniku vrásek vstřikováním botulotoxinu, jejich odstraňování výplněmi, přes chemický peeling, laserový resurfacing, odstraňování uměleckých tetováží a mnohé další.

Srovnání se zahraničím

Obecně lze říci, že řada českých pracovišť snese bez uzardění srovnání se zahraničím. Samozřejmě rozdíly jsou velké. Záleží na tom, co je konkrétní specializací pracoviště. Naše čtenáře asi bude zajímat, jestli léčíme kožní choroby srovnatelně v Praze jako v Mnichově. Tady mohu říci, že ano. I když určité rozdíly, které musíme v rámci evropské unie sjednocovat, stále existují. Shodou okolností jsem prezidentem dermatovenerologického výboru Evropské unie lékařských specialistů, tedy organizace, která má již po vice než 60 let za úkol dosáhnout toho, aby si dnes lékař, pracující na kožní klinice v Praze nebo v Paříži, mohl zítra sednout ke stolu na klinice v Berlíně nebo Budapešti a byl plnohodnotným členem tamního týmu. Pokud vycházíme z toho, že umí příslušný jazyk, vše ostatní by mělo být v otimálním případě stejné. Myslím, že při běžném diagnostickém provozu a předepisování léků moc rozdílů pracoviště nemají. Kde ale vidíme nějaké rezervy, je rozsah dovedností, na které lékař, vycvičený v Praze, může při práci v Berlíně narazit. Konkrétně se například v Německu pěstuje na kožním mnohem víc dermatochirurgie. Obdobně jako u nás provádějí lalokové plastiky, operace sentinelových uzlin u maligního melanomu, ale provádějí i řadu výkonů v celkové anestézii. To platí i o flebologii. Běžně na kožním pracovišti operují žilní varixy na dolních končetinách. Také neplodný muž dochází na kožní pracoviště do andrologické ambulance. Pacienti s infekcí virem HIV se léčí obdobně jako s jinými pohlavně přenosnými chorobami na dermatovenerologii. Nemocný se sennou rýmou, bronchiálním astmatem nebo alergií na včelí jed je také obdobně jako u nás s atopickým ekzémem diagnostikován a léčen na kožním.