Plavání bývá pro astmatiky doporučováno jako vhodná terapie pro snížení obtíží a posílení průdušek. Pomohlo Vám závodní plavání v překonání obtíží spojených s astmatem?
To nedokážu úplně posoudit, protože mi lékaři zjistili astma v roce 2008 a to jsem už byla v plném závodním plaveckém procesu.  Nevím, zda je plavání nejvhodnější metodou k léčbě astmatu, ale je výhodou, že nás netrápí žádné pylové alergeny, a to prostředí je všude stejné.

Astmatiků je v plaveckém světě dost. V některých studiích se píše, že chlor může být původcem astmatu.

Je známý fakt, že mezi olympioniky je nečekaně vysoké procento astmatiků. To samé se říká o vrcholových plavcích. Je tomu opravdu tak – a pokud ano, víte proč?
Bohužel ani tady vám nedokáži říct přesnou odpověď. Vím, o Lukáši Bauerovi. Ale všimla jsem si, že hodně plavců si před závodem inhaluje. Takže pokud vdechují přípravky dle lékařských pokynů, tak je astmatiků v plaveckém světě dost. V některých studiích se píše, že chlor může být původcem astmatu.

Jak probíhá léčba Vašeho astmatu? Využíváte jako profesionální sportovkyně i jiných druhů terapie, než jsou obvyklé u nesportovců?
Chodím jednou za 4 měsíce na alergologické prohlídky, takže jsem hlídaná. Užívám každý den léky a před závodem si vždy preventivně inhaluji bronchodilatancia. Jiné druhy terapie neužívám. Nemám akutní astmatické záchvaty, spíše výjimečně a často i spojené se stresem. Takže chodím na pravidelné prohlídky a standardně využívám farmakoterapii.

Dávku kortikosteroidů se snažím alespoň během volna snížit. Většinou ji snižuji na 1/3 běžného dávkování.

Jak pečlivá jste pacientka – dodržujete přesně stanovenou léčbu, nebo občas zapomínáte? Je podle Vás důležité dodržovat přesně lékařem stanovený režim?
Pečlivá jsem hodně. Ale dávku kortikosteroidů se snažím alespoň během volna snížit. Většinou ji snižuji na 1/3 běžného dávkování. Každá léčba má nějaký důvod, takže si myslím, že když to mám od lékaře takto napsané, tak to má nějaký smysl. Ale až skončím s plaváním, tak pokud nebudu mít větší problémy, budu užívat co nejnižší dávky.  

Pro astmatiky se často doporučuje pobyt u moře. Trávíte léto také u moře – a trénujete ve vlnách?
Občas u moře čas trávím, ale máme vždy 2-3 x do roka soustředění u moře, kde se snažíme alespoň trávit nějaký čas na pláži, případně v moři. Ale plavání ve vlnách úplně nevyhledávám :) Ale mořský vzduch mi vyhovuje, žádné dechové problémy tam nemám, takže věřím, že to je díky přímořského prostředí.

Jak vypadá Váš běžný tréninkový den? Jak se liší ode dne, kdy Vás čeká závod?
Normálně vstávám kolem 7 nebo před 7, nasnídám se a v 7:40 bývám na bazéně, kde se rozcvičím a pak mám plavecký trénink. Po plavání většinou chodím do posilovny a pak domů. Většinou dělám něco do školy, případně mám terapii s pacientem a od 16 do 18 hodin mám druhý plavecký trénink, kterému předchází posílení HSS a mezilopatkových svalů. Večer už je pak čas jen na nějakou regeneraci, nebo jen takové polehávání. Od závodního dne se to liší především upraveným stravováním a delším pobytem na bazéně, protože k odplavání jednoho závodu musím být na bazéně min. 3 hodiny. 

Říká se, že chlor může být spouštěčem astmatu a dýchacích obtíží. Jaká je s tím Vaše zkušenost coby profesionální plavkyně, která tráví v chlorovaných bazénech téměř každý den?
Tak chlor není úplně nejbezpečnější dezinfekční látkou a s organickými příměsemi může vytvářet až škodlivé sloučeniny. Když je bazén přechlorovaný, tak to poznám mezi prvními, protože mi to dráždí dýchací cesty a neustále kašlu. Pak trvá docela dlouho, než se mi dýchací cesty opět vyčistí. Ale to je asi jediný důvod, kdy pociťuji nějaké obtíže s dýcháním v bazénu.