Trpíte celiakií už od narození, nebo se u vás objevila až později?
Od narození to zřejmě nebylo, ale vlastně nevím, kdy se u mě objevila. Přišli na ni, když mi bylo třináct let.

Provázely ji typické zažívací potíže?
Právě, že jsem žádné takové problémy neměl. U mě se ta celiakie neprojevovala žádným příznakem souvisejícím s nechutenstvím – neměl jsem zažívací problémy, zvracení ani nic podobného. Projevila se tak, že jsem byl pořád velmi malý, podvyživený a bylo na mě znát, že moje tělo nepřijímá potravu tak, jak by mělo. Začali jsme proto navštěvovat lékaře a hledat příčinu problému.

Jak dlouho trvalo, než lékaři objevili příčinu vašich růstových problémů?
Dlouho ne. Lékaři mi nejprve udělali testy na růstový hormon. Hned jako další možnost předpokládali, že by mohlo jít právě o celiakii. Pak velmi rychle zjistili, že můj problém skutečně tkví v tom, že mi nedělá dobře lepek v potravinách. Okamžitě jsem přešel na bezlepkovou dietu.

Byl pro vás problém nahradit pšeničkou mouku?
Dřív to bylo trochu těžší, ale během pár let se to neuvěřitelně posunulo dopředu. Myslím, že k tomu velkou měrou pomohl i Novak Djoković, který ve své knížce napsal, že dodržuje bezlepkovou dietu. Pak se toho chytla spousta lidí v Americe a bezlepková móda se rozjela naplno. Dneska už v každém obchodě narazíte na bezlepkové potraviny. Stejně tak není problém objednat si bezlepkovou stravu v restauracích i hotelích.

Osobně nikoho z fotbalistů, který by měl také nesnášenlivost na lepek, neznám. Zato ale znám hráče, kteří drží bezlepkovou stravu dobrovolně.

Znáte jiné fotbalisty, kteří se léčí s celiakií?
Osobně nikoho z fotbalistů, který by měl také nesnášenlivost na lepek, neznám. Zato ale znám hráče, kteří drží bezlepkovou stravu dobrovolně. Konkrétně v Berlíně, kde nyní hraju, jsou to hned dva nebo tři kluci.

Dnes je bezlepková strava v módě. Je tělu prospěšná?
Sportovci mají v jídelníčku hodně těstovin, navíc se jednotlivá jídla často opakují. Týká se to zejména jídel v den zápasu nebo na soustředění. Někteří kluci po týdnu soustředění říkali, že se cítí nafouklí, unavení a rozhodli se proto, že zkusí jíst bezlepkové těstoviny. Po dvou nebo třech měsících, co začali dodržovat bezlepkovou dietu, jsem se o tom s nimi bavil a říkali mi, že se cítili lépe. A to i v rámci celého soustředění.

Ani dnes celiakii nevidím jako žádnou překážku v životě a nikdy mi nebránila mi v tom, abych dělal to, co chci.

Chodíte stále na vyšetření k lékaři?
Musím přiznat, že jsem v tomto ohledu poněkud laxní. Měl bych sice chodit každoročně na testy, jenže do Česka se mi podaří zavítat každoročně jen na pár dní a musím vždy vyřešit spoustu věcí, nehledě na to, že se mi nechce trávit čas u lékaře. Hlavním důvodem je ale to, že bezlepkovou dietu dodržuji striktně, cítím se dobře a vím, že bych s celiakií neměl mít problémy. Samozřejmě když mi na celiakii přišli, navštěvoval jsem lékaře i několikrát do roka. A musím říci, že jejich péče byla opravdu výborná. Naučili mě, jak bych se měl stravovat a jak vyhledávat bezlepkové potraviny, takže v tomto ohledu pro mě nebyla nová dieta žádný problém. Ani dnes celiakii nevidím jako žádnou překážku v životě a nikdy mi nebránila mi v tom, abych dělal to, co chci.

Kupujete bezlepkové alternativy chleba, nebo prostě jíte jako přílohu třeba brambory nebo rýži?
Dnes je velký výběr speciálních potravin, jako je chleba nebo těstoviny a já je běžně jím. Například chleba zařazuji do jídelníčku k snídani nebo ke svačině. Kromě toho ale žádnou zvláštní dietu nedržím. Spíš se snažím jíst zdravě, například se necpu před spaním klobásami, knedlíky a podobně. Jím podle toho, jak se cítí a jak to potřebuje moje tělo.

Je nějaké jídlo, které vám vysloveně chybí?
Napadá mě třeba pizza. V Berlíně jsem navštívil pár restaurací, kde pečou bezlepkovou pizzu, nebo jsem si i kupoval mražené bezlepkové těsto, ale nikdy to nebylo ono. Nedávno jsem konečně objevil restauraci, kde dovedou opravdu dobře napodobit chuť klasické pizzy. Spousta lidí by asi ani nepoznala, že není z pšeničné mouky.

Víte, jak ji dělají?
To nevím. Je to asi šéfkuchařovou tajemství.