Snadné návody, jak snížit hmotnost a zůstat stále zdraví a štíhlí, najdeme prakticky všude. Některé jsou relativně správné (zdravá pestrá strava, dostatek pohybu), jiné jsou naopak mimo realitu (hubnutí podle krevních skupin, zázračné čaje, zelená káva, výtažky z ananasu a řada dalších, mnohdy ještě bizarnějších potravinových doplňků a metod). Zajímavé je, že přes velký odpor české populace k doplatkům na léky je ochota řady českých pacientů kupovat za nemalé peníze „přírodní“ prostředky nemalá. I mezi svými pacienty mám řadu, těch, kteří vyzkoušeli již prakticky vše, co bylo možné koupit, a úspěch se celkem pochopitelně nedostavil. I přesto se stále objevují nové volně prodejné doplňky, které stále nacházejí své kupce.

Podvodní prodejci

Internet, s prakticky neomezenou možností zveřejnit jakékoliv informace a vydávat je za solidní a pravdivé, je bohužel pro podobné podnikání ideálním médiem. Vytvoříte graficky hezké stránky, dáte na ně fotografii lékaře, který s úsměvem vysvětluje zázračné účinky, napíšete, že přípravek byl úspěšně testován vědci z USA, přidáte několik fotografií vyléčených pacientů před a po užívání, včetně jejich nadšených komentářů, a můžete začít prodávat. Zájemců bude velmi pravděpodobně dostatek. Nepřipadá vám také, že tento pohled na obezitu a její „přírodní“ léčbu je přece jen tabu? Jak se dostat z tohoto bludného kruhu ven a nenaletět? Je to podobné jako u všech dalších oborů. Člověk se nemá rozhodovat sám o něčem, čemu dobře nerozumí, ale poradit se s odborníkem. A zde se dostávám k dalšímu tabu spojenému s obezitou, které se pořád ještě nepodařilo překonat. Od léčení nemocí jsou tady lékaři – a obezita je nemoc jako každá jiná. Že si za obezitu mohou pacienti sami, protože se přejídají? Ano, možná částečně někteří, ale copak kuřák nemůže za to, že má nemocné plíce, a alkoholik, za to, že má nemocná játra? Posíláme je snad do lékárny, aby si koupili přírodní přípravky na vyléčení?

Z mnoha studií víme, že adherence k léčbě a k dodržování režimových opatření je pro výsledek minimálně stejně důležitá jako výběr správného léku.

Obezita je dlouhodobá nemoc

Je myslím nejvyšší čas, abychom si uvědomili, že obezita je dlouhodobá nemoc se všemi příčinami i důsledky, jaké běžné nemoci mají. K tomu, abychom jí mohli dobře předcházet, případně pacienty s obezitou léčit, bude nutné vynaložit daleko více úsilí než dosud. Pacienti s nadváhou nebo obezitou by tak mohli prostředky ušetřené za nákup potravinových doplňků na hubnutí investovat do zdravého životního stylu a uvědomit si, že bez vlastního úsilí se (podobně jako v jakémkoliv jiném případě) kýžený výsledek nedostaví. Na začátek by možná stačilo trochu zpomalit, soustředit se na věci opravdu důležité a nenechat se semlít dnešním uspěchaným světem, jehož stres řada z nás řeší přejídáním. Zejména pokud se již dostaví zdravotní komplikace spojené s obezitou (cukrovka, kardiovaskulární komplikace apod.) velmi doporučuji navštívit lékaře zabývajícího se léčbou obezity. Zde je pak velmi důležité vydržet a nepřestat chodit na kontroly, i když se hubnutí nedaří. Schopnost pacienta a ochota brát pravidelně léky a chodit pravidelně na kontroly se nazývá adherence. Z mnoha studií víme, že adherence k léčbě a k dodržování režimových opatření je pro výsledek minimálně stejně důležitá jako výběr správného léku. V obezitologii například vzhledem k nedostatku účinných léků je adherence pacientů nedobrá. Nicméně právě ti, kteří vydrží, mají největší šanci při snižování hmotnosti uspět.